Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

To nie „Imię róży”

Marta Mardosz

Odmieniec" to książka na wskroś dziwna. Twórczość Philippy Gregory z kategorii powieści historycznych dowodzi, że ma ona niebywałą rękę do opisywania szczegółów.

Philippa Gregory
Odmieniec
Egmont

Czytelnicy często uważają jej książki za wciągające, inteligentne i ambitne, więc odskocznia w stronę czarnej magii, wilkołaków i szaleństwa może być niespodzianką. I niestety jest, a osoby spodziewające się wielkiej historycznej przygody z domieszką fantastyki mogą czuć się zawiedzione. W pierwszej odsłonie serii o Zakonie Ciemności niespecjalnie widać pisarski talent Gregory. Książka wydaje się produktem kilku sesji weekendowego pisania, bez śladu obróbki edytorskiej. Mówiąc w skrócie, „Odmieniec" to uproszczona fabuła, która w żaden sposób nie jest zrekompensowana dobrą charakterystyką, ciekawymi wydarzeniami, bogatymi dialogami lub niespodziewanymi zwrotami akcji.

Trudno zrozumieć głównych bohaterów. Luca, opisywany jako przystojny i inteligentny inkwizytor, wydaje się w ogóle taki nie być. Na każdej stronie jest zupełnie inny, co wprowadza pewne zamieszanie. Zachowanie Izoldy w pierwszych rozdziałach, w których staje się głową klasztoru, też zastanawia. Nagle z wesołej siedemnastolatki staje się wycofana. Gdyby minęło kilka miesięcy, zmiana byłaby zrozumiała, jednak fabuła nic takiego nie opisuje. Książce Gregory, mimo oczywistych skojarzeń z „Imieniem róży", daleko jest do jej doskonałości.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez