Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

W Somalii mimo pomocy ONZ gloduja miliony ludzi

Pomoc trojańska

Kamil Cebulski

Dotacje europejskie niszczą Polskę tak, jak Afrykę pomoc humanitarna

Głośna była sprawa Malawi, któremu europejskie rządy groziły wstrzymaniem pomocy finansowej z powodu prawomocnego i legalnego skazania pary gejów na 14 lat ciężkich robót za nieprzyzwoite i nienaturalne czyny. Jako że pomoc zagraniczna stanowi ok. 40 proc. budżetu Malawi, szantaż okazał się skuteczny i prezydent Bingu Wa Mutharika ułaskawił obu skazanych.

Skoro ingerencja rządów jest tak silna przy tak błahych sprawach, to możemy sobie wyobrazić, jakie naciski są wywierane w sprawach strategicznych.

Afryka traktowana jest przez świat jako zaplecze surowcowe. Zambia, jeden z największych producentów miedzi na świecie, sprzedaje ją do Chin znacznie poniżej ceny rynkowej. Podobnie Zimbabwe. W krajach tych próżno szukać jakiegokolwiek zakładu produkującego miedziane kable. Nigeria jest w pierwszej dziesiątce producentów ropy naftowej. Zmuszona jest jednak importować nie tylko żywność, lecz także wszystkie produkty ropopochodne.

Obdarowani, czyli biedni

Podobne rzeczy dzieją się u nas. Polska jest siódmym największym na świecie producentem węgla kamiennego. Oprócz węgla eksportowaliśmy również wytwarzany z niego prąd elektryczny. Dzisiaj zaczynamy importować prąd między innymi z Białorusi. Po dziesiątkach miliardów euro wpakowanych w Polską wieś produkcja rolna według danych GUS w 2011 r. była zaledwie o 1 proc. większa niż 20 lat wcześniej. Konsumpcja tego rodzaju dóbr natomiast wzrosła i musimy to łatać importem.

Każda pomoc to drobne ustępstwo. A to karta praw podstawowych, a to pakt fiskalny, a to emisja dwutlenku węgla, a to kwota mleczna, a to zakaz sadzenia tytoniu czy złomowanie floty rybackiej.

W naszym społeczeństwie świadomość szkody, jaką pomoc międzynarodowa wyrządziła Afryce, jest ogromna. W zasadzie każdy, nawet studenci, od razu podnosi kwestię, że to właśnie pomoc międzynarodowa doprowadziła Afrykę do tak skrajnej biedy. Zwracają uwagę na fakt, że rozdawanie za darmo rozleniwia, wytwarza postawę roszczeniową, przyzwyczaja do biedy. W kontekście Afryki o zmarnowanych pieniądzach mówią nawet politycy.

Hipopotamy zjadły zbiory

Jakieś 50 kilometrów na południe od Lusaki, stolicy Zambii, za sumę raptem 1,7 mln dolarów powstał projekt rozdawania małych stad kóz dla kilkuset rodzin. Przekazanie zwierząt poprzedzone było szkoleniami w zakresie opieki nad nimi, dojenia i rozmnażania. Ponieważ nikt nie chciał brać udziału w projekcie, lokalnej społeczności płacono za udział. Gdy po roku wrócono do wioski, aby sprawdzić wyniki projektu, okazało się, że przeżyły tylko trzy kozy, natomiast kilkaset zostało zjedzonych.

Po co hodować kozy, skoro rok później w tym samym miejscu włoska organizacja pozarządowa za 1,2 mln dol. uczyła tych samych mieszkańców Zambii hodowli pomidorów, cukinii i innych sprowadzonych z Włoch warzyw. Zambijscy mieszkańcy buszu nie chcieli brać udziału w szkoleniach, więc organizacja znowu im płaciła. Klimat dobrze służył uprawie. W afrykańskim słońcu urosły wielkie, niespotykane w Europie okazy. Jeszcze przed zbiorami organizacja pozarządowa realizująca projekt otrzymała nagrodę za jeden z najlepiej przeprowadzonych programów pomocowych. Kiedy pomidory zaczęły się czerwienić, w ciągu jednej nocy z rzeki Zambezi wyszło dwieście hipopotamów, które zjadły całe plony. Mieszkańcy z radością oczekują kolejnych projektów, za udział w których mogliby dostać pieniądze, i tak już od dziesiątków lat.

Te same osoby, które krytykują dawanie pieniędzy Afryce, zmieniają zdanie w przypadku Polski. Kiedy świat daje pieniądze Afryce, to źle, ale kiedy Europa daje Polsce, to jest to wielka szansa.

Niedawno byliśmy świadkiem festiwalu szczęścia z okazji wynegocjowania dodatkowych miliardów pomocy z Unii Europejskiej. Nie było polityka, który nie uznałby tego faktu za sukces. Ograniczająca mój umysł logika każe jednak sądzić co innego.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy