Najnowsza interwencja Uważam Rze

Historia

Serial HBO ?Rodzina Borgiow? to filmowa megaprodukcja ze swietnie dobranymi aktorami. Od lewej: Jeremy Irons jako Aleksander VI, Holliday Grainger w roli corki papieza Lukrecji oraz Franc,ois Arnaud jako Cezar Borgia

Borgiowie

Agnieszka Niemojewska

Serial HBO „Rodzina Borgiów” opowiada o dziejach jednego z najważniejszych rodów Europy. Ile w nim prawdy historycznej, a ile fantazji scenarzystów?

Zbrodnie i intrygi

Bo ród ten w apogeum swego rozkwitu był reprezentatywnym wytworem swojej epoki. Ówczesna Italia, podzielona, niestabilna politycznie i równocześnie przyciągająca szansą szybkiego sukcesu dla jego ambitnych i zdeterminowanych poszukiwaczy, była ziemią obiecaną. A do tego tutaj właśnie, jak w dziejowym kotle czarownic, spotykały się i nabrzmiewały do cyklopowych rozmiarów najważniejsze napięcia i konflikty ówczesnej Europy.

Agresywny, wbrew podręcznikowym laurkom, humanizm renesansu wypierał relikty średniowiecza, ale na fundamencie przejętych po poprzednim okresie zasad: idei wojny i idei umowy uzależniającej od siebie obie strony w niebezpieczny, bo niepozostawiający kompromisowych rozwiązań sposób. Mieszczaństwo pragnęło zająć miejsce szlachty, lecz wciąż nie nauczyło się nie zazdrościć jej tej niepowtarzalnej lekkości bytu. Reformatorzy Kościoła, pełni wiary w konieczność jego naprawy, przyczynili się do uwikłania Starego Kontynentu w koszmar wojen religijnych.

Walka i siła były argumentami ostatecznymi. Włochy doby narodzin nowoczesności nie były schronieniem dla słabych i wahających się. Kto pragnął zdobywać, musiał porzucić zahamowania. Zbrodnią i intrygą posługiwały się wszystkie możne rody włoskich republik: Visconti, Orsini, Malatesta, Sforzowie, wielcy Medyceusze... Borgowie nie stanowili wyjątku. Może o tym, że ich występki w pamięci pokoleń przesłoniły całkowicie ich niemałe zasługi, zadecydowało ich obce pochodzenie. A może fakt, że, paradoksalnie, unikali hipokryzji. Grzeszyli więc ostentacyjnie, spektakularnie, można by uznać, że czasami na pokaz. Wtedy skazywało ich to na klęskę. Później na dwuznaczne zwycięstwo: zostali bohaterami opowieści, a gdy opowieści zmieniły medium w czasach nam bliskich, zawładnęli umysłami odbiorców w dwójnasób.

Pisano o nich powieści i sztuki teatralne. Śpiewano. I kręcono filmy. Jeden z najnowszych to imponujący poziomem realizacji i głębią fabuły serial telewizyjny, emitowany w Polsce na antenie HBO. Już od soboty 25 maja (godz. 22.00) będziemy mogli obejrzeć kolejny, trzeci sezon. Wkrótce znowu spotkamy Borgiów.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Wojciech Romański

W smoczym kręgu