Najnowsza interwencja Uważam Rze

Kłamca tygodnia: Tadeusz Iwiński

Daniel Orzechowski

Oto krótka lekcja wychodzenia z przegranej sytuacji z twarzą – czasami po prostu warto powiedzieć „przepraszam, pomyliłem się – zwracam honor".

Jednak słowo „pomyliłem się" nie występuje w słowniku Tadeusza Iwińskiego, posła SLD. Ten podczas pracy nad uchwałą oddającą hołd studentowi Grzegorzowi Przemykowi w 30. rocznicę jego śmierci kompletnie się zagubił.

1. Rozpoznanie

Fakty są następujące: 30 lat temu 19-letni Przemyk został śmiertelnie pobity przez milicjantów na warszawskiej Starówce i była to jedna z największych zbrodni aparatu władzy PRL w latach 80. Na tej podstawie Sejm rozpoczął pracę nad uchwałą. Ta została jednak przerwana, gdy Iwiński zaczął domagać się zmiany zamieszczonego w niej zdania: „Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych fabrykowano dowody mające obciążać winą za śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy pogotowia ratunkowego, zaś ukrywano te, które wskazywały na milicjantów jako winnych śmierci maturzysty". – Sejm nie może zastępować wymiaru sprawiedliwości. My przeciwstawiamy się czarno- -białej wizji historii i odpowiedzialności zbiorowej – powiedział Iwiński. Tym samym rozpoczął lawinę oskarżeń skierowaną w SLD. Tak dużą, że pod jej naporem ugięły się kolana m.in. Oleksego, Jońskiego, a nawet Millera, który odsunął Iwińskiego od prac nad uchwałą.

2. Diagnoza

Wielu pracowało w PRL nad tym, aby w sprawie Przemyka zdjąć wszelkie podejrzenia z milicjantów, m.in. w KC PZPR został powołany specjalny zespół, do sprawy włączyły się MSW, służba bezpieczeństwa, a nawet wywiad i kontrwywiad. Od śledztwa odsunięto  prokuratora, który – jak później się okazało – prowadził je prawidłowo. Wszystko po to, aby bronić sprawców tej zbrodni. Ojciec Przemyka do tej pory walczy przed stołecznym sądem o wznowienie umorzonego w 2012 r. przez IPN śledztwa w sprawie utrudniania przez władze z lat 80. wyjaśnienia tej zbrodni. Iwiński zdaje się tego nie zauważać, nawet gdy ówczesny rzecznik rządu Jerzy Urban sam przyznaje, że w tej sprawie wszyscy kłamali!

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

—wykrywacz obsługiwał Daniel Orzechowski

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy