Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Bielecki na celowniku ABW

Mariusz Kowalewski

Jan Krzysztof Bielecki, doradca premiera, kontaktował się z przedstawicielami Sbierbanku. Rosjanie chcieli wysondować, jak zareaguje polski rząd, gdyby przejęli jeden z polskich banków – twierdzą nasi informatorzy

Nie ma żadnego raportu mówiącego o tym, że Jan Krzysztof Bielecki lobbował na rzecz Rosjan w sprawie Azotów. Agencja nie miała takich informacji. ABW miała za to wiedzę o kontaktach Jana Krzysztofa Bieleckiego z przedstawicielami rosyjskiego banku Sbierbank. I ta informacja trafiła do premiera – mówi „Uważam Rze" wysoko postawiony oficer kontrwywiadu. Jesienią 2012 r. gen. Krzysztof Bondaryk podczas rozmowy z Donaldem Tuskiem przekazał premierowi informacje na temat Jana Krzysztofa Bieleckiego. – W 2012 r. przedstawiciele Sbierbanku Rosji kontaktowali się z Bieleckim i pytali go o to, jak zareaguje polski rząd w przypadku kupna przez nich Alior Banku – mówi nasz informator. Sbierbank Rosji, czyli Kasa Oszczędności Federacji Rosyjskiej, to największy bank w Europie Wschodniej. Notowany jest na giełdach w Moskwie i Londynie.

Od 2012 r. Sbierbank kontroluje m.in. austriacki Volksbank International, który posiada 291 oddziałów w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Czechach, na Słowacji i Węgrzech, oraz turecki Denizbank. W sierpniu 2011 r. dziennik „Kommiersant", powołując się na swoje źródła w bankach inwestycyjnych, napisał, że Sbierbank jest zainteresowany przejęciem Banku Millennium. Oficjalnie ta informacja nie została przez nikogo zdementowana. – W zasadzie uzyskaliśmy obecność we wszystkich krajach Europy Środkowej z wyjątkiem Polski. Jednak na polski rynek prawdopodobnie zaczniemy spoglądać później, po tym, jak zakończymy budowę całej międzynarodowej platformy – mówił w październiku 2012 r. podczas spotkania z Władimirem Putinem German Gref, prezes Sbierbanku. Do kontaktów przedstawicieli Sbierbanku z Bieleckim miało dojść kilka miesięcy przed spotkaniem Grefa z Putinem. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że członkiem zarządu Sbierbanku jest Alessandro Profumo – wcześniej członek zarządu włoskiego Unicreditu, właściciela Pekao SA w czasie, gdy Bielecki był jego prezesem.

Ale to niejedyna informacja, którą ABW dostarczyła na temat Bieleckiego do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z byłym premierem w sprawie inwestycji Sbierbanku, jak twierdzą nasze źródła w ABW, kontaktowali się też przedstawiciele portugalskiej grupy BCP mającej udziały w Banku Millennium. – Portugalczycy od jakiegoś czasu nie ukrywają, że chcieliby sprzedać akcje banku. Jednym z podmiotów, który wstępnie wyraził chęć ich nabycia, był Sbierbank – mówi nasz informator z ABW. – Portugalczycy wiedzą, że sprzedaż czegokolwiek w Polsce, a tym bardziej udziałów w banku Rosjanom, to drażliwy temat. Dlatego spotkali się w tej sprawie z Bieleckim. Chcieli wiedzieć, jak na sprzedaż pakietu akcji Millennium Rosjanom zareaguje polski rząd.

Według naszych źródeł Bielecki miał przekonywać przedstawicieli PCB, że sprzedaż akcji Millennium Rosjanom to nie jest najlepszy pomysł. Transakcję mogłaby bowiem wykorzystać opozycja do ataków na rząd.

Informacje na temat kontaktów Przewodniczącego Rady Gospodarczej z przedstawicielami PCB i Sbierbanku według naszych źródeł gen. Bondaryk miał przekazać premierowi Donaldowi Tuskowi ustnie.

Ppłk Maciej Karczyński, rzecznik ABW, pytany przez nas o kontakty Bieleckiego z Sbierbankiem odesłał nas do oświadczenia umieszczonego na stronie agencji po publikacji tygodnika „Sieci". Ten w ubiegłym tygodniu napisał, że gen. Bondaryk miał przekazać premierowi raport, w którym był opisany lobbing Bieleckiego na rzecz rosyjskiego Arconu przy sprzedaży Zakładów Azotowych Tarnów. ABW zdementowała te informacje. Również gen. Bondaryk nie potwierdził tych rewelacji. W jednym i drugim oświadczeniu o Sbierbanku nie ma najmniejszej wzmianki. Kiedy zwróciliśmy na to uwagę ppłk. Karczyńskiemu, ten nadal uparcie odsyłał nas do strony Agencji. Pytamy o informacje na temat Sbierbanku. – Proszę zapoznać się z naszym oświadczeniem. Tyle mam do powiedzenia w tym temacie – uciął rozmowę ppłk Karczyński. Ustaliliśmy, że z zebranych przez oficera ABW informacji wynika, że Bielecki nie pobierał za swoją działalność żadnego wynagrodzenia.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy