Najnowsza interwencja Uważam Rze

W poszukiwaniu żony

Marta Mardosz

Niezapomniany bohater, profesor Don Tillman, nauczyciel akademicki z Melbourne zajmujący się genetyką, wykazuje typowe cechy zespołu Aspergera, choć jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jego kompulsywna narracja w pierwszej osobie pokazuje różnice między dosłowną interpretacją ludzkich zachowań a rzeczywistością, tworząc znaczne napięcie dramatyczne. „Przewidywanie efektów działań innych ludzi jest bardzo trudne" – wyjaśnia Don śmiertelnie poważnie.

Chronicznie samotny profesor postanawia wprowadzić w życie projekt „Żona", kwestionariusz zawierający wręcz obsesyjne opisy potencjalnych kandydatek. Wyklucza on kobiety zarówno palące, pijące, spóźniające się, jak i wiele innych. Jednak w jego życiu pojawia się zadziorna młoda palaczka Rosie, której daleko do ideału. Don postanawia pomóc Rosie znaleźć biologicznego ojca i wprowadza w życie nowy projekt – „Ojciec". Obejmuje on oryginalne metody prób pozyskiwania DNA od domniemanych ojców – co sprytnie ujawnia wiele cech tożsamości Dona.

Graeme Simsion bardzo dobrze przedstawia nieelastyczną i obsesyjną naturę osoby z autyzmem. Jednocześnie tłumaczy autystyczne zachowania i pokazuje, że pozorne chamstwo, o jakie oskarża się czasami osobę autystyczną, to „nie z powodu złośliwości, ale dlatego, że nie myślę o uczuciach innych, a o faktach".

Graeme Simsion
"Projekt „Rosie""
Media Rodzina

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO