Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Umiejetnosc obslugi komputera otwiera okno na swiat i pozwala odnowic kontakty. Na zajeciach popularnoscia cieszy sie Skype

Latarnicy Polski cyfrowej

Marta Mardosz

Osoby po pięćdziesiątce mają obawy przed korzystaniem z komputera, ale gdy już go oswoją, buszują w sieci. Latarnicy wprowadzają ich w tajniki internetu

Z badań „Pokolenie 50+, pierwsze kroki w cyfrowy świat" wynika, że z internetu w Polsce korzystają przede wszystkim ludzie młodzi. Na 13 mln Polaków po 50. roku życia aż 10 mln nie ma dostępu do sieci, a dla większości komputer to wciąż czarna magia. Program „Polska cyfrowa równych szans" ma to zmienić.

Bożena Sobieska z Łaskarzewa na Mazowszu dotychczas używała komputera do gry w pasjansa podczas rzadkich przerw w opiece nad wnukami. 59-letnia rencistka uważała, że internet do niczego jej się nie przyda. Kiedy usłyszała o latarnikach uczących osoby w jej wieku obsługi komputera i internetu, była mocno sceptyczna. – Uznałam, że za darmo to na pewno nikt mi rad nie będzie udzielał. Ale poszłam, nauczyłam się i teraz jestem cała happy! – entuzjazmuje się pani Bożena. Dzięki internetowi odnowiła kontakty z ludźmi, a nawet zalogowała się na portalu randkowym.

60-letni Stanisław Zachara z Tarnowa – jak o sobie mówi: patriota narodowy i regionalny – poszedł na kurs w ramach programu „Polska cyfrowa równych szans", bo nie chciał być w tyle za młodzieżą. Teraz hula po sieci, pisze e-maile i dyskutuje ze znajomymi przez gadu-gadu albo Skype'a.

Ocean możliwości

Krzysztof Głomb, prezes stowarzyszenia Miasta w Internecie, które realizuje projekt edukacji cyfrowej seniorów razem z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, przykładami uszczęśliwionych sypie jak z rękawa. Kiedy już zobaczą, że internet nie gryzie, korzystają z niego równie często jak nastolatki. – Ludzie po pięćdziesiątce unikają komputera, bo boją się, że coś zniszczą. Obawiają się utraty pieniędzy podczas korzystania z bankowości elektronicznej albo ujawnienia swoich danych. Dlatego trzeba ich z nim oswoić, pokazać, że sieć to nie tylko zagrożenia, o których słyszą w mediach, ale cały ocean możliwości – przekonuje Krzysztof Głomb.

Projekt „Polska cyfrowa równych szans" od ponad roku oswaja pokolenie 50+ z najnowszą technologią, pokazuje, że ułatwia ona codzienne życie i pomaga w kontaktach ze światem. Działania latarników wprowadziły w świat internetu już 53 tys. Polaków z różnych stron kraju. Dzięki nim docenili korzyści, jakie daje sieć, nauczyli się korzystać z poczty elektronicznej, Skype'a i Facebooka, odnowili znajomości i nawiązali romanse. Ale przede wszystkim zyskali poczucie nowoczesności.

2600 latarników, którzy od zeszłego roku uczą obsługi komputera i internetu seniorów w różnych zakątkach Polski, na co dzień widzi, jak dostęp do sieci otwiera ich na świat, pozwala im zrozumieć dzieci i wnuki, wręcz uszczęśliwia. Dlatego tak wiele osób, lokalnych liderów, zgłosiło się na kurs przygotowawczy dla latarników. I poważnie podchodzi do zadania, jakim jest stworzenie nowej jakości w życiu uczestników zajęć, inspirowanie do rozumnego korzystania z komputerów, szukania w sieci nie tylko rozrywki. Bo przekonywanie nieprzekonanych do samodzielnych poszukiwań w przestrzeni cyfrowej jest inspirujące. Współcześni latarnicy o internecie opowiadają na przykładzie własnych doświadczeń, anegdot z życia, nie tylko spraw stricte technicznych. Najważniejsze w latarniczej pracy jest jednak umiejętne rozpoznanie potrzeb każdego z uczestników zajęć i dostosowanie do nich treści i usług internetowych.

Lepsi od wnuków

Marcin Zaród, nauczyciel z V LO im. Korczaka w Tarnowie, do zostania latarnikami zachęcił swoich uczniów. Sam jest latarnikiem idealnym, bo ma przygotowanie merytoryczne do nauczania i interesuje się nowymi technologiami, ale uważa, że korzystania z internetu może uczyć każdy. – Osoby, które zgłaszają się na kursy, są bardzo chętne do nauki, chcą się dowiedzieć rzeczy przydatnych. Czekają na kolejne zajęcia i z tygodnia na tydzień są coraz lepsi – mówi Zaród. Spotkani na ulicy pozdrawiają: „Do jutra, do zajęć!". Według Zaroda osoby z grupy 50+ są jednak bardzo wymagające i oczekują konkretów. A kiedy sami oswoją się z internetem, próbują przekazać tę wiedzę dalej. – Zachęcają rówieśników, dzielą się nowymi umiejętnościami z sąsiadem, znajomym, nawet panią z biblioteki – wtóruje mu Piotr Borowy ze Starego Sącza, pierwszy latarnik w Polsce.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy