Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Marne PKB, wysokie bezrobocie

Ani Polska, ani cała strefa euro nie ma powodów do zadowolenia – tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Według tej instytucji wzrost PKB w Polsce ukształtuje się w tym roku na poziomie zaledwie 0,9 proc.

W innych krajach wcale nie będzie lepiej, a największym problemem pozostanie bezrobocie. Jak stwierdzili eksperci OECD, w 2013 r. będzie się ono utrzymywać na poziomie ponad 10 proc., by w kolejnym wynieść ponad 11 proc. Wcale nie wydaje się to prognozą przesadzoną, jeśli zwrócić uwagę na fakt, że obecnie w Polsce bez pracy pozostaje ponad 2 mln osób, czyli ok. 14 proc. Jak poinformował w ostatnich dniach Główny Urząd Statystyczny, polski PKB w pierwszym kwartale tego roku wzrósł w porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym o 0,5 proc. „W I kwartale 2013 r. odnotowano nieco wolniejsze niż w IV kwartale 2012 r. tempo wzrostu PKB" – czytamy w raporcie GUS.

Na kiepską sytuację w naszym kraju ma wpływ kryzys ogólnoświatowy oraz sposób łatania dziur budżetowych w naszym kraju. Zaciskanie pasa, które ma zmniejszyć deficyt budżetowy, skutkuje ograniczeniem wydatków na konsumpcję w polskich gospodarstwach domowych. Złą sytuację potęgują dodatkowo zmniejszające się kwoty unijnych dotacji.

Sytuacja wcale nie jest lepsza w krajach starej Unii, gdzie PKB nie rośnie tak, jakby chciano, a problemy z bezrobociem się potęgują. Jak wynika z raportu, w tym roku będzie tylko gorzej – notowania zmniejszą się o 0,6 proc. Lepiej ma być dopiero w przyszłym roku, chociaż może się okazać, że są to nadzieje płonne. W końcu według jeszcze niedawnych prognoz polski PKB miał wrosnąć o ponad 1 proc., co w świetle raportu OECD okazuje się perspektywą mało realną.

Dla zobrazowania sytuacji w naszym kraju warto się także odwołać do niedawnego raportu GUS dotyczącego stopy bezrobocia w poszczególnych województwach. Okazuje się, że tylko na Mazowszu oraz w Wielkopolsce dane te nie są zatrważające – bezrobocie w Mazowieckiem na koniec kwietnia 2013 r. wynosiło 11,5 proc., w Wielkopolskiem 10,5 proc. W innych regionach kraju sytuacja jest katastrofalna – w Podkarpackiem stopa bezrobocia sięga aż 16,4 proc., Świętokrzyskiem – 16,1 proc., a Warmińsko-Mazurskiem – 21,7 proc.! W świetle tych danych chyba nikt nie ma już wątpliwości, że marzenie o zielonej wyspie przeszło do lamusa.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Wojciech Romański

W smoczym kręgu