Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Trafione w dziesiątkę?

Grzegorz Benda

IRA to zespół o gigantycznym doświadczeniu (to już ponad ćwierć wieku) i niepodważalnym dorobku

IRA
X
MyMusic

IRA po raz dziesiąty i „na bogato", bo oprócz 11 utworów, które znalazły się na płycie zatytułowanej „X" (nie dziwne po wydanej przed czterema laty „9"), dostajemy dodatkowo sześć innych. Innych nie do końca, ale o tym za chwilę. Jak mało który z polskich zespołów IRA potrafił łączyć mocne rockowe granie z przebojowością, będąc pod tym względem absolutnym faworytem radiowych didżejów. Czy i tym razem też? Niby wszystko gra, a jednak płyta rozczarowuje. Nie tak łatwo przeskoczyć swe najlepsze lata i najlepsze z tamtych lat piosenki, a porównania są nieuniknione. Jest mocniej niż ostatnimi czasy i to cieszy, ale tej mocy zespołowi nigdy przecież nie brakowało.

Narzekam, może przesadnie, ale szukałem tu wielkiego przeboju (przecież znają receptę i potrafią!) i nie znalazłem. To prawda, że jest tu „Taki sam", że jest rozpalająca „Pretty Baby" (jakże nie znoszę tych wszystkich „baby" w utworach z polskimi tekstami!), a jednak czegoś brak. A ballady „Szczęśliwa" (to IRA?) i „Pod wiatr" to też nie to co kiedyś. I jeszcze ten kosmiczny tekst w finale! Litości! Cóż, jeśli tak wysoko zawiesiło się kiedyś poprzeczkę, to...! A druga płyta? IRA po angielsku. Czemu nie?! „Never Turn Back Time", „Styx" i „God". Ponadto ciekawy cover – „Your Ghost" Kristin Hersh i „Ocean", udany duet Artura Gadowskiego z Patrycją Markowską. A na deser – rodzinnie. Z Zuzą Gadowską w roli głównej.

Napsioczyłem, moje prawo, a że płyta ucieszy wiernych fanów? I dobrze!

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?