Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Mlodzi biznesmeni, zamiast zajac sie rozwojem swoich firm, nieustannie dostarczaja do urzedow kolejne dokumenty

Polowanie na przedsiębiorców

Tomasz Cukiernik

Dla większości urzędników przedsiębiorca to nie klient, tylko podejrzany

Inni oszukani przez urzędników przedsiębiorcy postanowili założyć nową partię polityczną: Przedsiębiorcy RP. – Naszym celem będzie zmiana wymiaru sprawiedliwości. Chcemy, by przedsiębiorców przestano traktować jak potencjalnych przestępców – mówi Robert Krzemiński, przedsiębiorca i założyciel stowarzyszenia Verum – Prawo dla Przedsiębiorców, który ma być szefem nowej partii.

A to właśnie mali i drobni przedsiębiorcy są siłą polskiej gospodarki. Z raportu Konfederacji Lewiatan wynika, że w naszym kraju działa około 1,87 miliona firm, z czego 95 proc. to przedsiębiorstwa jedno- lub dwuosobowe.

Tymczasem szykują się nowe problemy wynikające z różnej interpretacji prawa: w związku z wchodzącą wkrótce w życie odpowiedzialnością solidarną przedsiębiorców odnośnie do podatku VAT oraz w związku z nową ustawą śmieciową odnośnie do osób samozatrudnionych (czy samozatrudnieni pracujący w miejscu zamieszkania będą musieli mieć dwa kosze na śmieci i dwie umowy dotyczące ich wywozu?). W wyniku nowej ustawy śmieciowej prawdopodobnie upadnie dwa tysiące firm z branży gospodarowania odpadami.

Kłopoty mogą mieć także małe biura podróży w związku z nowymi przepisami wymuszającymi na nich zwiększenie gwarancji ubezpieczeniowych na wypadek bankructwa.

Z kolei nowa ustawa refundacyjna pogrążyła finansowo apteki i może ich zbankrutować nawet ponad dwa tysiące. Oprócz tego z powodu zmiany interpretacji podatkowej Ministerstwa Finansów może upaść ponad 20 tys. firm. Fiskus najpierw twierdził, że budowa szafy wnękowej obłożona jest 8-proc. VAT, a potem – 23-proc. i na początku tego roku zażądał od firm dopłaty podatku wraz z odsetkami sięgającymi 14,5 proc. w skali roku. Wielu nie będzie na to stać. Zbankrutują.

W tej sytuacji coraz więcej polskich firm ucieka za granicę. Z powodu nieżyciowych przepisów i ciągłego nękania przez urzędników na przeniesienie swojej firmy z Krakowa do Londynu zdecydowało się małżeństwo, które realizuje zamówienia z całej Europy w zakresie eleganckich druków na specjalnym czerpanym papierze. Wiele firm przeprowadza się za granicę tylko z powodu składek na ZUS, choćby na Słowację.

„Przedsiębiorcy lubią Chiny! Tam w ich »reżimie« wolno prawie wszystko, a w »wolnej« Polsce prawie nic" – skomentował coraz większe niezadowolenie polskich przedsiębiorców jeden z internautów. W 2012 r. upadło najwięcej firm od 2005 r. Kto będzie opłacał składki na ZUS i podatki, kiedy większość przedsiębiorców, prześladowanych przez nieżyczliwych biurokratów, wyemigruje z Polski?

—Tomasz Cukiernik

1 2 3 4
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez