Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Internetowa Partia Ukrainy zostala zdelegalizowana przez wladze w Kijowie. Wywolalo to fale protestow aktywistow IPU

Hakera znad Dniepru zatrudnię

Michał Kozak

Z hakerskiego zagłębia Ukraina ma się stać wschodnioeuropejską „doliną krzemową” – planują władze naszego wschodniego sąsiada

Żeby jak najbardziej uwiarygodnić swoje działania, hakerzy podszywali się pod policję i wystawiali właścicielom zainfekowanych przez siebie komputerów „mandaty" w wysokości 100 euro, a przy okazji ich opłacania uzyskiwali kompletne dane, które wykorzystywali do dalszego czyszczenia kont swoich ofiar. W sumie, jak oszacowała policja, udało im się w ten sposób zdobyć 26 tys. euro. Hakerzy znad Dniepru tę taktykę stosowali nie tylko w Hiszpanii. Ukraińska służba bezpieczeństwa opublikowała w styczniu ostrzeżenie w kilkunastu krajach zachodniej Europy.

Z podziemia do polityki

Ukraińscy hakerzy to jednak nie tylko cyberprzestępcy – angażują się też w działalność polityczną. Na początku lutego tego roku, w odpowiedzi na decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości odmawiającą ponownej rejestracji zdelegalizowanej kilka dni wcześniej Internetowej Partii Ukrainy, rozpoczęli akcję nękania szefa tego resortu – Ołeksandra Ławrynowicza. Włamali się na oficjalną stronę ministerstwa i ogłosili: „Ławrynowicz, idziemy po ciebie", „Nie damy Ławrynowiczowi przejechać prawa brudnymi kołami kradzionego merca", a jednocześnie zapowiadali, że wydobędą i ujawnią wszystkie dane dotyczące „lewego majątku" ministra.

„Ławrynowicz, niech pan chroni pieniądze w kasie pancernej. Zaczynamy śledztwo w sprawie finansowych strumieni pańskiej rodziny. Według naszych danych w 2012 r. kasa wzajemnej samopomocy Ławrynowiczów utyła o ponad 18,4 milionów dolarów. Śledztwo przechodzi w fazę zbierania dowodów" – informowali na złamanej przez siebie stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Jeśli ktoś dławi wolność słowa w internecie albo atakuje zasoby internetowe, zawsze przychodzimy z pomocą i zmuszamy urzędników dowolnego szczebla, by nas wysłuchali. Niestety, dziś to jedyny sposób wpływania na urzędników. Bo dla nich prawo nie jest najważniejsze, ale ujawnienie ich działań w mediach społecznych i rezonans mogą ich zdrowo nastraszyć – komentował działania hakerów szef zdelegalizowanej Internetowej Partii Ukrainy Dmytro Hołubow. Jednocześnie oskarżył Ławrynowicza o celowe fałszowanie dokumentów po to, by wyrejestrować partię, a na jej miejsce wpisać pod tą samą nazwą atrapę stworzoną do sterowanego przez władze kanalizowania nastrojów społeczności internautów.

Ambitny junior

Silne, a niekiedy nawet – jak sugerują ukraińskie media – zbyt silne zainteresowanie szeroko pojętą branżą IT przejawia młodszy syn Wiktora Janukowycza – Wiktor, „zainstalowany" na funkcji deputowanego do ukraińskiego parlamentu. Nic dziwnego – ukraiński rynek IT jest coraz większy. Według prognoz obroty na nim w tym roku sięgną 3,6 mld dolarów, z czego ok. 320 mln dolarów przypadnie na usługi.

W połowie kwietnia zeszłego roku funkcjonariusze milicji podatkowej zajęli biura, magazyny i serwery jednego z największych na Ukrainie sklepów internetowych Rozetka i na kilka dni zablokowali jego działalność. Właścicieli firmy oskarżono o sprowadzenie przez nich z zagranicy towarów po zaniżonych cenach, a w efekcie odprowadzenie zbyt niskich podatków. Ukraińskie media analizujące sprawę doszły jednak do wniosku, że oskarżenia są co najmniej dziwne. Firmy nie oskarżono o przemyt towaru, a jedynie o rzekome sfałszowanie jego wartości celnej. Żadnej sprawy nie wytoczono jednak celnikom odprawiającym towary sprzedawane przez Rozetkę. Tymczasem gdyby rzeczywiście cło było naliczone niewłaściwie, powinni oni odpowiadać karnie za współudział w przestępstwie. Właściciel firmy opisywał, że za zamknięcie sprawy zażądano od niego miliona dolarów łapówki. Ukraińska skarbówka tłumaczyła, że żądanie zapłaty nie było próbą wymuszenia haraczu, ale miało nastąpić jako rekompensata „szkód wyrządzonych budżetowi państwa" przez firmę, jednak w wyjaśnienia te mało kto uwierzył. Ostatecznie, by uchronić się od ewentualnych przyszłych ataków, właściciele Rozetki zdecydowali się przenieść całą swoją infrastrukturę informatyczną na serwery w zachodniej Europie. Niezależne media atak na internetowego sprzedawcę wiązały z zainteresowaniem młodszego syna ukraińskiego prezydenta tą sferą działalności.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe