Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Niech się wam powodzi!

Paweł Zarzeczny

Powodzie to regulacja życia, coś pożytecznego i niezbędnego. Bez wody upadają państwa

Dana woda, napotykając na otwór, szczelinę, wypływa. Praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan rura!

– Jak to ja mam nie być rura?

– Nie bądź pan rura i nie pękaj pan!"

Ten stary dialog (nieco przeze mnie skrócony) sprzed pół wieku pomiędzy Kobuszewskim (majstrem) a Michnikowskim (petentem z rozlewającą się wodą) z Kabaretu Dudek jest w zasadzie nieśmiertelny. Bo tłumaczy pewne powtarzalne zjawiska przyrody. Na przykład, że tam, gdzie wody więcej, przemieszcza się ona tam, gdzie jej mniej. Że tam, gdzie woda wyżej, zachłannie chce znaleźć się niżej. Tak zwana równowaga poziomu cieczy w naczyniach połączonych, ale też termodynamika. Ciecz paruje, zmieniając się w gaz, a następnie skrapla, na przykład pod postacią deszczu. A ponieważ pod wodą jest 3/4 naszej planety, to i popadać musi to, co wyparowało...

Wstęp ten przydługachny winni czytać wszyscy redaktorzy, którzy od tygodnia karmią mnie na zmianę informacjami o powodzi w Czechach, Austrii, Węgrzech, Niemczech, no i tradycyjnie na południu Polski. Relacje te są przeraźliwie nudne. Że gdzieś tam piwnicę zalało, parę osób utonęło... Sorry, w Polsce więcej ludzi ginie w tradycyjnych kąpielach w gliniankach, każdego tygodnia, głównie dzieci.

Piwnice zalewa tam, gdzie ktoś próbował prawa fizyki odmienić, podkopać się, depresyjną Holandię naśladować... Tymczasem jak mawiał Kobuszewski o wodzie: „I musi się lać!".

Nie każdy reporter zdaje sobie sprawę, że to właśnie dzięki wylewom jednej rzeki, zatem powodziom, corocznym (!), rozwinęła się ludzka cywilizacja. Mianowicie rozlewał się Nil, użyźniając i nawadniając pola uprawne. Klęska była nie wtedy, gdy wody było za dużo, tylko kiedy było jej za mało. Jak pamięć mnie nie myli, to Prus w „Faraonie" opisywał mordęgę (którą pięknie sfilmowano) w kopaniu rowów melioracyjnych... Ba, rzymskie akwedukty nie służyły zaopatrywaniu w wodę łaźni, tylko pól... Jak dziś w Turcji i w połowie świata.

Powodzie to regulacja życia, coś pożytecznego i niezbędnego. Bez wody upadają państwa. Wiecie po co powstał Sudan Południowy? Żeby kontrolować źródła wody tegoż samego Nilu poza Egiptem i szantażować świat arabski (gdyż kraj ten, nowy, jest chrześcijańsko-amerykański). Jakkolwiek abstrakcyjnie to zabrzmi, jest jak w jednym z ostatnich filmów o Bondzie – na pustyni woda cenniejsza bywa od nafty. Już tak jest.

Niechęć nasza do powodzi jest niezrozumiała. No tak, zawsze kilka domów się zapadnie, ale czymże to jest przy paru tysiącach zapadniętych domów w takim Bytomiu, bynajmniej nie od wody, tylko bardziej jeszcze bezmyślnej gospodarki (to znaczy wykopano cały węgiel spod miasta, no i zdziwienie wielkie, że wpada się w te dziury – a to znów prawa fizyki, w tym wypadku przyciągania ziemskiego, nie inaczej).

Europie nie grozi Potop (a jeśli nawet, pozbędziemy się istot zbędnych), na wodzie żyć da się absolutnie, czego przykładem choćby Wenecja (i pół Azji Wschodniej, tamtejsze dżonki to jak kajaki trzymane w stodołach przez polskich górali). I kiedy pokazują wam powódź w telewizji – nie lękajcie się, gleba, rośliny, ludzie – bez H2O umarlibyśmy w ciągu tygodnia. Pamiętajcie, że wody pitnej jest tylko 0,6 proc. całych zasobów! To cieszmy się, gdy jak manna spada nam z nieba albo podpływa pod same drzwi.

A że zniszczy? Trzeba było wyżej budować. Jak w średniowieczu już – zamki.

Widzieliście jakiś zatopiony zamek? Mimo fosy pełnej wody dookoła? Jak już za późno na rozum – rada premiera jednego, niegłupiego: „Trzeba było się ubezpieczyć". Od braku wyobraźni ubezpieczyć, czyli inaczej mówiąc – od głupoty.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej