Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Wzrośnie płaca minimalna. Za nią wzrośnie bezrobocie?

Edyta Żyła

Złe wieści dla pracodawców – na ostatnim posiedzeniu rząd postanowił podnieść płacę minimalną o 80 zł.

Wielu mniejszych firm nie będzie stać na zatrudnienie nowych pracowników. Już dziś koszty te są bardzo wysokie – pracodawca, który zawiera z podwładnym umowę o pracę, musi się liczyć z dużym wydatkiem. Po odprowadzeniu wszystkich wymaganych prawem składek i podatków łączny koszt stanowi dwukrotność wynagrodzenia, które trafia na konto pracownika. Przypomnijmy, że obecnie płaca minimalna wynosi 1600 zł. Podniesienie stawki było wymagane ustawowo, ale rząd rozważał zniesienie tego obowiązku, także w trybie ustawowym. Zapadła jednak inna decyzja – płaca minimalna w 2014 r. będzie wyższa o 80 zł. Taki ruch rządu nie ucieszy chyba nikogo – pracownicy odczują jedynie nieznaczną poprawę, pracodawcy jeszcze bardziej zacisną pasa, co odbije się na warunkach zatrudnienia, a związki zawodowe pozostaną nieusatysfakcjonowane, gdyż zabiegały o podniesienie płacy minimalnej o 120 zł.

Z każdym miesiącem zwiększa się bezrobocie, a firmy wciąż straszą zwolnieniami. Coraz większej liczby osób dotyka ubóstwo, a szara strefa staje się większa. Takie działania rządu sytuacji nie poprawią, a raczej mogą ją pogorszyć. Zwiększenie płacy minimalnej oznacza bowiem wzrost kosztów zatrudnienia. W tej sytuacji pracodawcy jeszcze częściej będą zawierać umowy śmieciowe, które zdejmują z nich część obowiązków związanych z opłacaniem składek i tym samym ograniczają koszty utrzymania pracownika. Co więcej, najprawdopodobniej zwiększy się także liczba osób pracujących na czarno – pracodawcy będą bowiem unikać ponoszenia dodatkowych wydatków.

Remedium na te problemy mogłoby się okazać raczej zmniejszenie podatków płaconych od najniższych wynagrodzeń, dzięki czemu do portfela pracownika trafiałaby większa suma, a pracodawcę kosztowałby on tyle samo. Rząd się jednak nie kwapi do ograniczania wpływów do budżetu państwa – raczej należy się spodziewać wprowadzenia nowych obowiązków podatkowych lub zniesienia ostatnich istniejących ulg niż działań przeciwnych. Decyzja rządu będzie teraz dyskutowana przez Komisję Trójstronną. Ostateczna decyzja rządu musi zapaść do 15 września. Oprócz zwiększenia płacy minimalnej premier Tusk zapowiedział też, że w 2014 r. spodziewa się wzrostu PKB o 2,5 proc.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO