Najnowsza interwencja Uważam Rze

Wykrywacz kłamstw: Stefan Niesiołowski

Daniel Orzechowski

Stefan Niesiołowski pokazał rachunki za zakupy Platformy Obywatelskiej w sklepie monopolowym. Oburzony chciał udowodnić, że informacje o ekskluzywnych wydatkach partii z subwencji są nieprawdziwe.

– Nie było kupowanych żadnych win lub cygar. Chodziło o słodycze, ciastka, paluszki – mówił Niesiołowski. Trudno całkowicie w to uwierzyć, gdyż zakupy w tym sklepie kosztowały Platformę ok. 100 tys. zł! Albo więc założymy dość absurdalną tezę, że wszyscy posłowie PO tak bardzo uwielbiają paluszki, albo Stefan Niesiołowski stara się zamieść skandal pod dywan.

1. Rozpoznanie

Zamieszanie powróciło do świadomości opinii publicznej, gdy po raz kolejny opublikowano wydatki wszystkich partii politycznych z subwencji z budżetu państwa. I tak w 2012 r. PO wydała 18 mln zł, PiS – 17 mln zł, PSL – 6,6 mln zł, SLD – 6,5 mln zł, a Ruch Palikota – 5,6 mln zł. Wbrew temu, co mówi Stefan Niesiołowski, wydatki były ekskluzywne i znajdowały się na nich również drogie alkohole. – Czasami wino też trzeba kupić na prezent albo z powodu imprezy z okazji świąt czy imienin, gdzie witamy się lub żegnamy lampką wina – powiedział Andrzej Biernat, członek zarządu PO. Alkohole to zaledwie wierzchołek góry lodowej wydatków, na jakie pozwalają sobie politycy wszystkich partii. Garnitury, wizyty w SPA i nocnych klubach, a nawet prezenty dla rodziny. W ubiegłym tygodniu premier tłumaczył się z zakupionych dla żony sukienek u projektantki Gosi Baczyńskiej (koszt jednej to co najmniej kilka tysięcy złotych).

2. Diagnoza

W teorii na wszystkie wydatki wszystkich partii jest pokrycie i są one rozsądnie uzasadnione. W praktyce subwencje z budżetu państwa to istna drukarnia pieniędzy, a im częściej posłowie z niej korzystają, tym bardziej przestają te pieniądze liczyć. Z drukarni korzystają wszystkie partie, dlatego jak tylko afera ujrzy światło dzienne, wszyscy przerzucają się odpowiedzialnością i wytykają sobie swoje ekskluzywne zakupy. Społeczeństwo ma tego dość. Co robią więc politycy Platformy? Ogłaszają wszem wobec, że koniec z tym, i postanawiają zlikwidować subwencje! Co zabawne, deklarują to przed wyborami. Przypadek? Nie – kłamstwo propagandowe.

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

—wykrywacz obsługiwał Daniel Orzechowski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy