Najnowsza interwencja Uważam Rze

Niemieckie obozy śmierci

Andrzej Urbański

Niemcom trzeba pomóc zwalczyć ich własne demony. Bo jak mawiali mądrzy ludzie: kiedy Niemcy chorują na katar, to reszta Europy umiera najpierw ze strachu, a potem naprawdę. Dziesiątkowana przez niemiecką cholerę...

Wtym miejscu już o tym mówiłem – z kłamcą nie opłaca się rozmawiać ani negocjować, nie warto tracić czasu na wspólne ustalenie pół lub ćwierć prawdy. Na takich mediacjach traci zawsze tylko jedna strona – co za pożytek, kiedy wykłócimy się o trzy czwarte prawdy? Niestety, ktoś w TVP nie pojął tych prostych zasad i uznał, że niemieckie kłamstwa „Naszych matek, naszych ojców" da się wyprostować w telewizyjnej debacie przy okrągłym stole. Film jest perfidną propagandą od pierwszej do ostatniej sceny, nie zaś, jak chciałaby część dyskutantów, tam, gdzie kłamie o Armii Krajowej. Chodzi o rozgrzeszenie ojców i matek z hitleryzmu, z odpowiedzialności za światową wojnę, z masowego, szczerego i ofiarnego poparcia dla zbrodniarza, jakim był sam Hitler. Ale i dla zbrodniczego państwa, jakim była III Rzesza. Po wojnie nikt nie miał wątpliwości, że – poza nielicznymi ludźmi opozycji, którzy za swój sprzeciw zapłacili własnym życiem – za niebywałe niemieckie zbrodnie winę ponoszą wszyscy Niemcy.

W dramacie Leona Kruczkowskiego ta zbiorowa wina została pokazana jako wina indywidualna. W obozowej prozie Tadeusza Borowskiego, po raz pierwszy w literaturze, pokazano, jak działa stworzony przez Niemców SYSTEM masowego mordowania ludzi. Fabryki śmierci zostały wymyślone, zaplanowane i zrealizowane tylko przez Niemców, i to jest już zapisane w historii po wieki wieków. Nikt już im tego tytułu nie odbierze.

Fabryki śmierci zostały wymyślone, zaplanowane i zrealizowane przez Niemców

Z obozów śmierci korzystały miliony obywateli III Rzeszy, bo cały dobytek zagrabiony zagazowywanym został wysłany do Reichu. Futra nosiły zwykłe Niemki, a buty, okulary, spodnie i paski do nich służyły tym, którzy utracili majątek w wyniku alianckich bombardowań. Złoto i srebro wyrwane wraz z zębami przetopiono i finansowano dzięki tym zasobom morderczą wojnę. Z pracy milionów niewolników korzystali niemieccy fabrykanci i niemieccy chłopi. I nikt tego nie ukrywał, bo tego ukryć się nie dało. A zbiorowe listy śmierci wieszane na murach warszawskich kamienic publikowane były w dwóch językach – dla władców i dla poddanych. Niemcy w tym masowym mordowaniu popadli zresztą w jakąś zbiorową paranoję. Jak udowadnia prof. T. Snyder, im więcej ludzi mordowali, tym więcej do tego potrzebowali wykonawców, więc kolejne eszelony wiozły niemieckich robotników przebranych w stosowne mundury do nowej roboty, a w drugą stronę pociągi zabierały miliony potencjalnych ofiar, aby przy fabrycznych maszynach zastąpili rasę panów.

O tym wszystkim w „Naszych matkach, naszych ojcach" nie ma ani słowa. I właściwym zadaniem TVP jest teraz o tym Niemcom przypomnieć. W telewizyjnych archiwach jest mnóstwo dokumentów, relacji, wszelkiego rodzaju faktów. Dowody masowej zbrodni są w poobozowych muzeach, w sądowych relacjach, na filmach, na zdjęciach i w autentycznych urzędowych niemieckich pismach. To są setki ton materiałów i trzeba oddać hołd PRL, że w sprawie dokumentowania zbrodni niemieckich nikt się nie lenił i nie obijał.

Na kłamstwa trzeba odpowiedzieć prawdą i oczekuję, iż TVP potrafi użyć faktów w słusznej sprawie. Może trzeba zorganizować w Warszawie międzynarodowy festiwal filmowy poświęcony XX-wiecznym totalitaryzmom, ludobójstwu i tym, którzy stawiali opór. Może trzeba uruchomić specjalne środki z kasy państwa, aby przygotować wielką wystawę, która ruszy w europejską trasę, aby przypomnieć, kto tak sprawnie zabijał miliony Europejczyków.

Nie chodzi mi o wojnę, lecz o przyjacielską pomoc w ramach Unii, o sąsiedzką, pomocną dłoń wyciągniętą do Niemców. Jeżeli mają kłopot z pamięcią, należy im zaaplikować środki specjalne, nawet za nasze ciężko zarobione złotówki. Przyjaciół nie zostawia się w biedzie, a zbiorowy alzheimer to poważna choroba, więc jeśli trzeba, to polski naród odpowie stosowną zrzutką na pomoc dla zachodniego sąsiada, któremu coś się poprzestawiało w ich skołowanych kłopotami z Europą głowach.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO