Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Jak zarobić miliony

Jan Piński

Jak ktoś umie grać w szachy, to gra. Jak nie umie, to uczy innych, jak się gra w szachy. A jak ktoś nie umie ani jednego, ani drugiego, to pisze książki o tym, jak grać w szachy – głosi popularna wśród szachista anegdota.

Jak wiadomo, każdy żart zawiera w sobie trochę prawdy. Podobnie jest w tym wypadku. Na przykład na większości polskich uczelni dziennikarstwa uczą ludzie, którzy nie są w stanie wydrukować tekstu w żadnym większym piśmie. Zwyczajnie nie umieją pisać. Nie przeszkadza im to się mądrzyć i wbijać głupoty do głowy młodym ludziom. Tak wyedukowany dziennikarz dziwi się, że nie może znaleźć pracy w żadnym medium, a zamiast niego publikuje się praktykantów bez magisterki. Wszystko dlatego, że prawdziwe umiejętności zdobywa się w praktyce. Takiego zawodu jak dziennikarz można się nauczyć tylko od człowieka, który go rzeczywiście wykonywał, i tylko ćwicząc.

Właśnie dlatego co czwarty Polak poniżej 25. roku życia nie ma pracy. Kolejnych kilkaset tysięcy znalazło zatrudnienie za granicą, gdzie wykonują głównie zajęcia niewymagające żadnych kwalifikacji. Jeśli doliczymy tych, którzy w Polsce mają pracę niedającą satysfakcji zawodowej ani finansowej, okaże się, że nasz system edukacji publicznej zawiódł. Podobnie zresztą jak w innych krajach europejskich. Finlandia, gdzie wprowadzono najlepszy na świecie system publicznej edukacji (młodzi Finowie wygrywają bezapelacyjnie w tzw. testach PISA, mierzących wiedzę i umiejętności), ma również relatywnie największy – po Szwecji – odsetek młodych bezrobotnych w Europie. Po prostu większość europejskich szkół produkuje wykształconych bezrobotnych. A najwięcej młodzieży ma pracę w Szwajcarii, gdzie resortu edukacji w ogóle nie ma. Młodzi Szwajcarzy od 16. roku życia łączą naukę z pracą. Dlatego kiedy kończą szkołę, nie muszą mozolnie zdobywać zawodu.

Tę prawdę znali Jan M. Fijor i Kamil Cebulski, którzy założyli Alternatywną Szkołę Biznesu i Rozwoju Osobistego (ASBiRO). Ich pomysł jest genialny w swojej prostocie. Aby zostać wykładowcą szkoły, trzeba być... przedsiębiorcą. Zawodowcy, którzy zarobili (a czasem i stracili!) miliony, uczą ludzi, przekazując im własne doświadczenia. To właśnie o niej piszemy w „Praktycznej szkole milionerów", naszym temacie okładkowym.

Warto zostać jej uczniem.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez