Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dziękuję prezesowi TVP

Droga Redakcjo, dzięki Telewizji Polskiej miałem niebywałą przyjemność obejrzeć miniserial „historyczny" produkcji niemieckiej „Nasze matki, nasi ojcowie".

Dla osoby z tzw. młodego pokolenia serial wydał się nad wyraz interesujący. Mogłem poznać inną stronę dzielnych niemieckich żołnierzy, którzy też padli ofiarą systemu. Mordowali na rozkaz i ze łzami w oczach, przeżywając niemalże katusze i psychiczne traumy. Dowiedziałem się także z serialu, że wojna tak naprawdę zaczęła się w 1941 r., gdy Niemcy ruszyli na Rosję. Inwazja w 1939 r. w świetle najnowszych badań niemieckich historyków, którzy na pewno konsultowali treści zawarte w serialu, nie była na tyle istotna, by o tym wspominać. Nie było istotne też, by wspomnieć o tym, skąd wzięły się tzw. obozy śmierci na okupowanych terenach. Dowiedzieliśmy się natomiast, jakie zwierzęce instynkty drzemały w policji ukraińskiej wspierającej dzielnych wojaków z Niemiec. Dowiedzieliśmy się też, że żołnierze AK to w większości przypadków prymitywne istoty, które dla kilku karabinów byłyby w stanie wymordować całą nację. Co więcej, ich postawa wobec Żydów nie była lepsza aniżeli żołnierzy SS, których nie należy kojarzyć w ogóle z Niemcami. Niemcy to wyzwoliciele, chcieli dobrze. Chcieli budować nową wizję świata. Tylko szkoda, że ludność nie do końca rozumiała ich intencje. Musieli zabijać, bo inaczej to ich mogłoby spotkać coś złego. A jak kilkakrotnie usłyszeliśmy w filmie, „wojna zmienia nie do poznania", z idealistów, myślicieli, intelektualistów może stworzyć maszyny do zabijania. Ale te maszyny nie są winne, takie czasy. Dziękuję prezesowi Telewizji Polskiej, że za pieniądze z mojego abonamentu wykupił emisję tego jakże pouczającego serialu. Mam nadzieję, że kolejne produkcje także znajdą swoje miejsce w najlepszym czasie antenowym. A wszystko to w ramach wymiany naszej wiedzy i budowania świadomości historycznej.

Janusz Wyszyński

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?