Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Kamil Cebulski najpierw uczyl przedsiebiorczosci licealistow

Praktyczna szkoła milionerów

Karolina Kowalska

Dorobili się ogromnych pieniędzy, dziś zdradzają tajemnicę, jak odnieść sukces

Zdaniem Jana Fijora wielką siłą ASBIRO jest kontakt z ludźmi, którzy pozwalają uwierzyć, że każdemu może się udać. – W państwie, które rzuca przedsiębiorcom kłody pod nogi, łatwo w to zwątpić. Ale słuchanie opowieści Tada Witkowicza, chłopaka z wioski, który w wieku 16 lat znalazł się w Ameryce, a potem jako pierwszy Polak wprowadził swoje dwie firmy na NASDAQ, jest pokrzepiające dla człowieka, który nie śpi po nocach, zastanawiając się, czy mu się uda – uważa Jan Fijor. – Taki ktoś zaczyna wierzyć, że naprawdę może wziąć sprawy w swoje ręce, a nie do końca być najemnikiem u kogoś, kto został prezesem z nadania partii, a tak naprawdę nie potrafi kierować ani firmą, ani ludźmi – dodaje.

Ale na kursie MBA większość studentów pierwsze kroki w biznesie ma już za sobą. Są w różnym wieku, ale przeważają młodzi. Dojeżdżają z najróżniejszych stron Polski, co dwa tygodnie przywożą nową historię dotyczącą biznesu. W przerwach omawiają je z wykładowcami i kolegami z ławki. – W tej szkole aż drży powietrze, tyle tam chęci, entuzjazmu i nowych planów – mówi Jan Fijor. Zdaniem Kamila Cebulskiego największą siłą ASBIRO są znajomości. – To tak jak Harward – nie idziesz na niego po wiedzę, ale po cenne znajomości z ludźmi na poziomie, i to takimi, których stać na tamtejsze czesne – śmieje się. Tutaj, uważa, siłą są wykładowcy, to, że w każdej chwili można do nich podejść i zapytać, jak rozwiązać dany problem, podzielić się z nimi wątpliwościami. I że można się zainspirować czymś z pozoru nieprzynoszącym zysku. Przedsiębiorca Marek Bernaciak, założyciel AMB Technic, sprzedaje urządzenia do precyzyjnego klejenia. Niby nic ważnego, a potrzebne jak mało co. Biznes kręci się świetnie, bo odpowiedniego dozownika kleju do małych części potrzebują i producenci zabawek, i małej elektroniki, np. telefonów komórkowych.

Już dziś wielu studentów rozwija skrzydła w wielkim biznesie – jest wśród nich założycielka kasy zapomogowo-pożyczkowej, której biznes ma szanse rozwinąć się w nieźle prosperujący bank. Jan Fijor jest pewny, że będzie o niej głośno.

Po sukcesie MBA i alternatywy dla tych bez wyższego wykształcenia i z mniejszym doświadczeniem biznesowym – kursu podstawowego, Fijor z Cebulskim uruchomili studia licencjackie ASBIRO w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Zajęcia odbywają się w Warszawie, tylko na egzaminy i po odbiór dyplomów jeździ się do Suchej. Na razie odzew jest ogromny. Kamil, który mieszka w Sheffield, uruchamia w Londynie ASBIRO po angielsku. Studia ruszają w październiku, a już zebrał się prawie komplet uczniów. W następnej kolejności ASBIRO powstanie w Tajlandii i Holandii.

Przedsiębiorcy z dzielnicy biedy

Najciekawszy projekt szkoła realizuje jednak w Zambii. W jej stolicy, Lusace, powstaje pierwsza szkoła podstawowa dla przedsiębiorców, prowadzona przez ojca dr. Jacka Gniadka, misjonarza werbistę. – Postanowiliśmy pomóc mu wybudować szkołę, a może raczej w nią zainwestować. Bo to też inwestycja. Będzie to płatna szkoła w najbiedniejszej dzielnicy Lusaki – Lindzie. Niektórzy mówią, że nieludzkie jest żądać od biednych opłat za kształcenie dzieci, ale my znamy afrykańskie realia i wiemy, że tam rodzice wolą płacić za szkołę, bo wiedzą, że tylko tak zagwarantują swoim dzieciom dobre wykształcenie. W szkołach państwowych nauczyciele leżą tam pijani na biurku, a dzieci same próbują zrozumieć coś z książek. W prywatnych – uczą się po angielsku tego co ich europejscy rówieśnicy – uważa Jan Fijor. Wierzy, że warto inwestować w małych Zambijczyków. – Te dzieci mówią często czterema–pięcioma językami, świetnie znają się na obsłudze Office'a, ale nie wiedzą, po co im ta wiedza. My nauczymy je wykorzystywać umiejętności. Z czasem z działającego już dwuletniego przedszkola – preschool – powstanie 11-letnia szkoła kształcąca osoby, które będą później umiały radzić sobie w życiu.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez