Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Tusk uderzy w partyjne pieniądze?

Nie będzie finansowania partii politycznych z budżetu państwa – zagroził Donald Tusk. I zapowiedział wprowadzenie zmian w prawie w ekspresowym tempie. Czy nieoczekiwana deklaracja premiera zaowocuje rozpadem koalicji rządzącej?

PSL nie jest bowiem entuzjastą odbierania środków budżetowych partiom politycznym. Ludowcy zdają sobie sprawę, że utrata środków z państwowej kasy oznaczać będzie dla nich trudności z przetrwaniem. Jak podkreślają, planowane działania szefa rządu to zamach na demokrację.

Wyjątkowo zgadzają się z nimi opozycyjne partie – PiS i SLD. Zwracają uwagę, że zmiana prawa w tym zakresie oznaczać będzie albo trudności z egzystowaniem partii, albo pokusę sięgania po pieniądze do rozmaitych środowisk, w tym mafijnych.

Tusk mimo to sprawia wrażenie zdeterminowanego; szef Klubu PO Rafał Grupiński, stosując się do poleceń szefa rządu, zapowiedział przyspieszenie prac nad nowelizacją, aby zmienione przepisy mogły jak najszybciej wejść w życie. Zdaniem premiera partie nie powinny być dłużej finansowane z pieniędzy podatników.

Ta radykalna postawa Donalda Tuska miała związek z doniesieniami mediów na temat wydawania przez działaczy PO lekką ręką partyjnych pieniędzy. Jak ujawnili dziennikarze, za pieniądze z budżetu państwa kupowane były wina, robione zakupy w sklepach z cygarami, organizowane dyskoteki, a nawet mecze piłki nożnej. Posłowie PO próbowali tłumaczyć te wydatki, ale wyjaśnienia okazywały się mało przekonujące – bo jak nie parsknąć śmiechem, kiedy się słyszy, że wynajmowanie boiska było realizacją celów statutowych partii?

Premier, znany z podejmowania szybkich działań w reakcji na nieprzychylne publikacje, i teraz znalazł rozwiązanie, jak zagłuszyć toczącą się debatę o niefrasobliwych wydatkach jego partii. Zapowiedział zaprzestanie finansowania z budżetu państwa ugrupowań politycznych i wydał polecenie jak najszybszego opracowania zmian w prawie.

Nie wiadomo jednak, czy dojdzie do nowelizacji, bo zabraknąć może sejmowej większości dla przegłosowania tego rodzaju zmian. Co więcej, ofensywa Tuska może uderzyć w niego rykoszetem – koalicjant nie ma bowiem zamiaru popierać proponowanych rozwiązań. Co więcej – grozi odejściem z koalicji. Jak stwierdził poseł PSL Eugeniusz Kłopotek, ta sprawa może doprowadzić do ostrej konfrontacji i nawet zakończenia współpracy.

Postulaty Tuska poprzeć mogą natomiast Ruch Palikota i Solidarna Polska. Obydwie partie w minionych latach składały rozmaite propozycje zmian w ustawach, które zrewolucjonizować miały zasady finansowania partii, ale nigdy takie propozycje nie budziły entuzjazmu PO. RP chciał finansować ugrupowania polityczne z odpisów podatkowych, SP natomiast do końca kadencji zawiesić budżetowe datki. Pierwszy projekt nie uzyskał większości w Sejmie, drugi nigdy nie został poddany pod głosowanie. Teraz posłowie SP dostrzegli swoją szansę i zadeklarowali poparcie. Jak przekonują, obecny system dyskryminuje mniejsze partie. Jak widać, Donald Tusk zyskał niespodziewanego sojusznika. Niewykluczone, że dołączy do tego grona także Ruch Palikota.

Dziś partie w Polsce finansowane są z trzech źródeł – pieniędzy budżetowych, składek członkowskich, spadków i darowizn oraz dochodów własnych, uzyskiwanych z posiadanego majątku. Czy PO przeforsuje proponowane zmiany, okaże się podczas planowanej debaty sejmowej. Jak zapowiedziała marszałek Kopacz, wezmą w niej udział także zaproszeni eksperci – między innymi politolodzy i socjologowie.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO