Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Japonski premier Shinzo Abe i Donald Tusk podczas spotkania przywodcow Grupy Wyszehradzkiej

Polska po japońsku

Paweł Łepkowski

Inwestorzy z Kraju Kwitnącej Wiśni zamierzają zainwestować w Polsce miliony jenów

Forum Polsko-Japońskie w niewielkim Górzykowie wskazuje, że dla Japończyków liczy się klimat inwestycyjny, a nie zaplecze handlowo-usługowe. Polska prowincja wcale nie musi być skazana na masową pauperyzację, zacofanie i przepaść cywilizacyjną względem metropolii. Japoński biznes w województwie lubuskim ma się całkiem dobrze, chociaż są to zaledwie trzy zakłady przemysłowe, z czego Funai Electric produkujący telewizory LCD i Sanden Manufacturing Polska wytwarzający klimatyzatory samochodowe to naprawdę duże inwestycje.

Co zadecydowało o wyborze przez te korporacje tego właśnie miejsca na mapie Polski? Jak twierdzą władze lokalne: jest to zasługa rozwiniętej infrastruktury drogowo-kolejowo-teleinformatycznej z bezpośrednim dostępem do rynków Europy Zachodniej wraz z prężnie działającymi specjalnymi strefami ekonomicznymi.

Spółka Funai Electric poczuła się tak dobrze na polskim rynku, że w maju 2013 r. ogłosiła przejęcie kontroli nad częścią działalności grupy Philips w Polsce, która zatrudnia blisko 7 tys. pracowników w czterech zakładach produkcyjnych.

Atom i węgiel

Inwestycje japońskie zaproponowane przez premiera Shinzo Abe szefom rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym głównie polskiemu premierowi, są naprawdę wielkiego formatu. Już sama tylko propozycja budowy elektrowni atomowej na bazie japońskiej technologii i na wzór Fukushimy I to dobra wiadomość dla naszej gospodarki. Byłaby to inwestycja na ogromną skalę, przy której skorzystać może cała armia pośredników, dostawców materiałów, podwykonawców i usługodawców. Premier Shinzo Abe podkreślił, że koncern Hitachi Ltd. oraz korporacja Toshiba negocjują właśnie zakup bezpiecznych technologii amerykańskich, które mogłyby zostać użyte w przypadku budowy elektrowni atomowej w Polsce. Na przełomie czerwca i lipca Ministerstwo Gospodarki powinno przedstawić rządowi ostateczną wersję programu energetyki jądrowej na kolejną dekadę z uwzględnieniem propozycji japońskich.

Ale technologia nuklearna to dopiero początek współpracy energetycznej między oba krajami. Japończycy rozważają usprawnianie istniejących już w Polsce bloków energetycznych w technologii czystego węgla, czyli spalania w czystym tlenie, a następnie oddzielania i składowania dwutlenku węgla powstającego w wyniku spalania.

Osobnym tematem rozmów było zacieśnienie współpracy wojskowej. Chociaż Cesarstwo formalnie nie posiada od 1954 r. sił zbrojnych, to istniejące od 59 lat Japońskie Siły Samoobrony stanowią jedną z czołowych armii świata z piątym co do wysokości budżetem w skali świata. Japońskie Siły Samoobrony to przede wszystkim olbrzymie siły morskie i powietrzne. Dlatego premier Tusk zaprosił w sierpniu statki japońskie na wizytę szkoleniową w Polsce.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy