Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Sondaz Instytutu Homo Homini zostal zrealizowany na probie 1100 osob. Sposob konstrukcji pytania mogl sugerowac odpowiedz.

Partia podatników może zamieszać

Marcin Palade

Spadkowi notowań PO nie towarzyszy znaczący przyrost poparcia dla PiS. Rośnie liczba niezdecydowanych. Na jaką ofertę czekają wyborcy sytuujący się między PO a PiS?

Zapytaliśmy Polaków, czy oprócz partii już istniejących byliby skłonni zaakceptować byt nazwany przez nas Partią Podatników. Do gdybania skłoniły nas ostatnie ruchy na scenie politycznej. Przemysław Wipler opuścił PiS i zorganizował wokół siebie Republikanów. Paweł Kowal, lider PJN, zrezygnował ze zbliżenia z PSL w ramach Centrum dla Polaków. Pawłowi Kukizowi i Zmielonym rozeszły się drogi z Piotrem Dudą i „Solidarnością". Jarosław Gowin, mimo chęci pozostania i sanacji PO, będzie musiał znaleźć „nowy, konserwatywny kąt".

Uznaliśmy, że spoiwem takiej partii mogłoby być: obniżenie podatków, zrównoważony budżet (konstytucyjny zakaz zadłużania się państwa), zmniejszenie administracji i biurokracji, zakaz finansowania partii z budżetu i wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu. Chęć poparcia szerokiej liberalno-wolnościowej formuły wyraziło 14 proc. osób deklarujących udział w wyborach, co przełożyłoby się na 68 mandatów w Sejmie. To znacznie więcej niż badana przez nas w lutym „partia" Gowina, Romana Giertycha, Radosława Sikorskiego, Michała Kamińskiego (7 proc.), a w kwietniu „lista Kukiza" (8 proc.). Nowy byt zabierałby część wyborców PO i PiS. Dotykałby także elektoratu SLD. Partia Podatników mogłaby  zagospodarować większość tych bez sprecyzowanych preferencji, a wybierających się na wybory.

Choć na czele rankingu pozostaje PiS (28 proc., 164 mandaty), to jej dalszy upór w „obronie socjalizmu", przy zaistnieniu Partii Podatników, dawałby ograniczone szanse na wyjście ponad 30 proc. Partia Podatników nie pozostawiałaby też nadziei liderom PO (27 proc., 158 mandatów). Ograniczałaby też dalszy wzrost notowań SLD (14 proc., 68 mandatów) i mogłaby spowodować kompletną marginalizację PSL, włącznie z zejściem poniżej progu wyborczego, a także osłabienie szans na jego przekroczenie przez Solidarną Polskę, Kongres Nowej Prawicy i przepoczwarzający się w Europę Plus Ruch Palikota.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy