Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Państwo kradnie dwa razy

Krzysztof Galimski

Jak dwa razy ukraść te same pieniądze? Polski rząd znalazł odpowiedź na ten – wydawałoby się – nierozwiązywalny problem

Najpierw zabrało nam pieniądze z kieszeni i kazało włożyć do otwartych funduszy emerytalnych. Teraz te same pieniądze minister Rostowski zamierza zabrać do ZUS, by ratować bankrutujący system emerytalny i sztuczkami księgowymi wykazać, że budżet państwa jeszcze jakoś się trzyma.

Choć likwidacja OFE to dobry pomysł (nawet niewydolny ZUS lepiej inwestuje pieniądze), to działania Rostowskiego to zwyczajna kradzież. Choćby nie wiem jak źle były zarządzane, to zgromadzone w OFE fundusze są własnością każdego ubezpieczonego i podlegają dziedziczeniu. Środki wpłacane do ZUS są natomiast własnością państwa. 300 mln zł zostanie lekką ręką wyjęte z naszych portfeli. Minister finansów proponuje więc nic więcej jak leninowską zasadę „grabić zagrabione".

Pewnie. Ratować budżet trzeba. Tylko można to robić inaczej, np. likwidować zbędne wydatki – jak garnitury dla premiera, wino i cygara. Można nie dawać milionowych premii zarządcom Stadionu Narodowego czy dyrektorom od Hanny Gronkiewicz-Waltz. Można też się zastanowić, czy potrzebujemy utrzymywać 450-tysięczną armię urzędników. Jednym słowem, można się obejść bez kradzieży. Tylko po co? Jak widać, kraść jest łatwiej.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej