Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Cannonau

Mateusz Pitas

Dzisiejszy tytuł to nie próba zakrzewienia francuskich słów, nie oznacza on zatem artyleryjskiego ostrzału, nie jest to również nazwa indiańskiej przedłużanej łodzi, dlatego jego zapamiętanie nie przyda się przy rozwiązywaniu krzyżówek (ciekawe, czy ktoś to jeszcze robi).

Cannonau to nazwa gron uprawianych na Sardynii – włoskiej wyspie położonej na Morzu Śródziemnym. Szczep jest utożsamiany z hiszpańską garnachą. Tu dygresja: Włosi bronią hipotezy, iż garnacha pochodzi z ich kraju, czyli Hiszpanie uprawiają cannonau, natomiast Hiszpanie są zwolennikami hipotezy, że Włosi uprawiają garnachę. Zamieszanie jest następstwem zdarzeń historycznych. Wyspa przez kilkaset lat była we władaniu Aragonów, dopiero na początku XVIII w. stała się częścią Włoch. Nie powinno więc nas dziwić, że hiszpańskie szczepy możemy odnaleźć na włoskiej wyspie.

Szczep cannonau jest uprawiany na całym obszarze Sardynii, uzyskuje się z niego zarówno wytrawne, jak i słodkie wina. Flagowy okręt wyspowego winiarstwa to wytrawne wina z apelacji Cannonau di Sardegna DOC. Ze względu na powszechną uprawę wina z tej apelacji są zróżnicowane, a ich ostateczny smak i jego jakość zależą od winnicy. Sardynia jest z reguły omijana przez polskich importerów, jednakże od czasu do czasu można znaleźć wina z tego regionu na naszych półkach sklepowych i moim zdaniem warto rozważyć ich zakup.

Oczywiście sama wyspa to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Sardyńskie wybrzeże w przeważającej większości jest wysokie i skaliste. Jednakże miejscowe plaże znajdują się w czołówce dowolnego rankingu najpiękniejszych włoskich plaż.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?