Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Trzy warianty Rostowskiego

Jacek Rostowski przedstawił w środę trzy warianty zmian w otwartych funduszach emerytalnych.

Pierwszy z nich zakłada umorzenie dotąd zakupionych przez OFE obligacji, a dwa kolejne pozostawiają dobrowolny wybór między ZUS i OFE. Ekonomiści i opozycja przestrzegają, że nowy plan nie oznacza nic poza tym, że politycy połakomili się na oszczędności Polaków.

Niemal 300 mld zł to kwota, którą udało się Polakom wypracować i odłożyć na OFE do tej pory. Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego OFE w znacznym stopniu powiększyło jednak kwotę długu publicznego. W opinii jego poprzednika Leszka Balcerowicza i prof. ekonomii Stanisława Gomułki to tylko próba demonizacji drugiego filaru.

Pierwszy wariant Rostowskiego zakłada umorzenie wszystkich obligacji zakupionych do tej pory przez OFE i przepisanie pieniędzy na konta w ZUS. Składka na OFE miałaby w tym wypadku pozostać na tym samym poziomie jak obecnie. Dla OFE oznaczałoby to jednak całkowity zakaz inwestowania w państwowe obligacje. Jak zaznaczył Rostowski, intencją takiego wariantu zmian jest przekazanie wszystkich środków z OFE na zasilenie polskiej gospodarki.

Druga opcja to wybór między OFE a ZUS. Z taką różnicą, że jeżeli osoby dopiero rozpoczynające pracę nie wybiorą żadnego funduszu emerytalnego, nie zostaną im one przypisane losowo, jak było do tej pory, a ich składki będą wpływały do ZUS. Rostowski wyjaśnił, że każdy już ubezpieczony także będzie mógł wybrać, czy pozostać w OFE, czy przekazać swoje oszczędności do ZUS.

Ostatni wariant zmian zakłada, że jeśli pracujący będą chcieli pozostać przy oszczędzaniu z OFE, dodatkowo będą musieli przekazywać część wynagrodzenia na składkę emerytalną w ZUS. Ubezpieczony będzie także mógł przekazać całość składki do ZUS przy jej obecnej wysokości, czyli 19,52 proc., albo zapłacić ZUS część składki, w wysokości 17,52 proc., a 2 proc. przekazać na OFE.

—eh

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Wojciech Romański

W smoczym kręgu