Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Podludzie z telewizorami

Romuald Szeremietiew

Niemcy uczestniczący w prześladowaniach Żydów realizowali politykę swojego państwa i byli za to nagradzani

Żebrząca Telewizja Polska (obywatelu, opłać abonament) uraczyła widzów niemieckim serialem o rozterkach moralnych grupki młodych berlińczyków wkręconych w tryby okrutnej historii. Dowiedzieliśmy się, że Niemcy to dobrzy ludzie i nawet jeśli na wojnie mordowali zmuszani przez pozbawionych narodowości nazistów, to dopuszczali się zbrodni z najwyższym trudem.

Zobaczyliśmy, jak dziś Niemcy widzą swoich rodziców. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak ich zdaniem wyglądali nasi. Była to banda brudnych i niechlujnych opryszków. A żeby dla każdego widza serialu ZDF było to jasne, reżyser kazał aktorom małpującym Polaków nosić biało-czerwone opaski z napisem „AK". Oglądając tych polskich „ojców", można zrozumieć, dlaczego „ojcowie" niemieccy ustawiali w okupowanej Polsce tablice: „Achtung Banditen".

W XX w. Niemcy zafundowali sobie paskudną historię. Najpierw w wyborach obdarzyli zaufaniem NSDAP i uznali za przywódcę psychopatę Hitlera. Słuchając jego rozkazów, usiłowali podbić cały świat. Zaczęli od Polski i na naszych ziemiach ruszyła niemiecka machina zbrodni – zginęło ponad 6 mln Polaków, w tym 3 mln polskich Żydów. Celem Niemców było wymordowanie Żydów, Cyganów i polskich elit i zagłada większości naszego narodu. Polacy byli według nich „podludźmi".

Po wojnie Niemcy usiłowali się oczyścić ze zbrodni i przerzucić na innych winę, zwłaszcza za mordy popełnione na Żydach. Szczególnie odrażające było obciążanie tymi winami Polaków, narodu niemieckich ofiar. Dlatego zresztą do dziś Niemcy i ich często nieświadomi kolaboranci poszukują przykładów antysemickich zachowań Polaków w czasie okupacji.

Zapomina się jednak o podstawowej różnicy: Polska została podbita przez Niemcy i wszystko, co działo się na naszych ziemiach, obciąża okupanta. Do tego Niemiec uczestniczący w prześladowaniach Żydów realizował politykę swojego państwa i był za to nagradzany. Polak dopuszczający się aktów antysemickich był dla państwa polskiego przestępcą. Zwykle na mocy wyroków konspiracyjnych sądów na sprawcach takich czynów wykonywano wyroki śmierci. I jeszcze jedna ważna różnica: za pomaganie Żydom państwo niemieckie każdego Polaka karało śmiercią. Tej różnicy nie dostrzegają nie tylko Niemcy (wiadomo dlaczego), ale także polscy publicyści i dziennikarze, również krytykujący skandaliczny serial.

Podczas okupacji polskie państwo podziemne wprowadziło kodeks praw i obowiązków Polaków, zawierający zasady postępowania wobec Niemców. By zminimalizować wpływ niemieckiej propagandy nakazywano bojkot tzw. prasy gadzinowej i kin. „Tylko świnie siedzą w kinie" – pisali na murach harcerze z Szarych Szeregów. Serial ZDF ma bez wątpienia cechy antypolskiej propagandy. O tym, że nie należy jej serwować Polakom, zapomniał prezes TVP. Przywódcy Polski podziemnej nie wiedzieli, że telewizja będzie kiedyś ważnym środkiem przekazu.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość