Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Ciemna strona miasta

Marta Mardosz

Brutalna. To bardzo dobre słowo opisujące „Biel Helsinek" Jamesa Thompsona, gdzie przestępcy są niesłychanie brutalni wobec siebie, brutalne zbrodnie zostały opisane niezwykle szczegółowo, a brutalne czyny zostały popełnione przez prawie każdego.

James Thompson
Biel Helsinek
Amber

Najnowsza i trzecia już powieść Thompsona o przygodach inspektora Kari Vaary jako całość jest brutalnym spojrzeniem na nowoczesny rasizm w „socjalistycznym raju", jak bywa nazywana Finlandia. To wszystko jest interesujące, choć po książkę tę na pewno nie powinny sięgać osoby o słabych nerwach.

W życiu głównego bohatera, inspektora Vaary, następuje wiele zmian. Zostaje ojcem, a dzień później dowiaduje się o guzie mózgu. Zawodowo zaś zostaje przydzielone mu nowe zadanie od samego ministra spraw wewnętrznych. Przyjmuje je, wierząc, że będzie w stanie zrobić coś dobrego dla ludzi i społeczeństwa. Jednak jednego nie bierze pod uwagę – czynienie zła w imię dobra wciąż rodzi zło. To trudna lekcja. Gdy zostaje zamordowana prominentna polityk, niesie to ze sobą eskalację napięć na tle rasowym. Vaara, z polecenia premiera, przyjmuje do rozwiązania i to zadanie.

Z czasem okazuje się, że Finlandia wcale nie jest krainą mlekiem i miodem płynącą, tylko miejscem, gdzie odgłosy nienawiści na tle rasowym rozbrzmiewają jak łomot bębna wojennego – głośniejszy z każdym dniem. W gąszczu oszustw i niebezpiecznych kontaktów, rozwiązując zagadkę morderstw, Vaara i jego załoga muszą uważać, by sami nie zostali zniszczeni przez system.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe