Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

PolakPotrafi.pl jest tez na Facebooku. ?Lubi to? juz ponad 10 tys. internautow

Crowdfunding po polsku

Agnieszka Niemojewska

„Finansowanie społecznościowe” w Polsce od paru lat powoli się rozwija. Wystarczy ciekawy projekt i dostęp do sieci

W 2009 r. powstała platforma Kickstarter, największy i najbardziej znany portal crowdfundingowy na świecie. To anglojęzyczna strona internetowa, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów z wielu dziedzin życia. W ten sposób zbierane są fundusze na: filmy, animacje, gry komputerowe, planszówki, komiksy, albumy muzyczne, a także projekty związane ze sztuką, modą, fotografią, publicystyką, teatrem, tańcem, jedzeniem oraz nowoczesnymi technologiami.

Jak to działa?

Mechanizm crowdfundingu zakłada wynagrodzenie przez projektodawcę osób wpłacających pieniądze na rzecz projektu, w formie wcześniej ustalonej. Jedną z form wynagradzania społeczności finansującej projekt jest przyszły udział w zyskach z projektu bądź udział (współwłasność) w samym projekcie. Ten rodzaj crowdfundingu, zwany też crowdfundingiem inwestycyjnym, jest coraz częściej wykorzystywany do finansowania nowych projektów biznesowych, tzw. start-upów, i jest w tym przypadku formą inwestycji. Druga forma nagrody to oferowanie wpłacającym produktu, którego wyprodukowanie będzie możliwe dzięki prowadzonej zbiórce (forma przedsprzedaży). Mechanizm ten z powodzeniem wykorzystują np. muzycy, pozyskując w ten sposób środki na opłacenie studia nagraniowego i wydanie nowego albumu.

Wynagrodzenie dla członków społeczności finansującej projekt może przyjmować formę nagród rzeczowych czy świadczenia usługi na rzecz wpłacających lub innych form wynagrodzeń (np. społecznościowe finansowanie produkcji filmowych, gdzie zależnie od wysokości wpłat nagrodą może być wymienienie nazwiska w napisach końcowych, udział w pokazie przedpremierowym, płyta DVD z filmem, udział w zdjęciach w charakterze statysty, aż po udział w zyskach z dystrybucji filmu).

Crowdfunding jest w większości krajów prawnie nieuregulowany. Pierwszą próbę podjął prezydent USA Barack Obama, podpisując 5 kwietnia 2012 r. ustawę o nazwie „JOBS Act" i wchodzącą w jej skład Crowdfunding Act. W Polsce prace nad odpowiednimi uregulowaniami prawnymi zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

PolakPotrafi.pl

Te uregulowania bardzo by się przydały – choćby dlatego, że z powodu niejasności prawnych dwa portale tego typu musiały zawiesić swoją działalność: fundamental. org. pl oraz gobeez.net. Ciągle jednak rozwija się PolakPotrafi.pl (już sama nazwa zasługuje na uznanie!). Działają od 15 marca 2011 r. Na pewno twórcy zadbali o szczegółowy regulamin, w którym podkreślają m. in., że nie obsługują projektów charytatywnych, zezwalają na zamieszczanie na stronie wyłącznie projektów, a nie biznesów, wszystkie projekty zaś muszą oferować nagrody („Pamiętaj, 100% własności pomysłu pozostaje Twoje, warto zatem podziękować osobom, które Cię dofinansują! Pamiętaj, że oferowanie kuponów rabatowych, losów na loterię, a także dowolnego rodzaju gratyfikacji finansowej – w postaci pieniężnej, oddania udziałów, lub też każdej innej – jest tutaj zabronione!").

Na PolakPotrafi projekt musi osiągnąć zakładany cel finansowy, zanim skończy się czas przewidziany na zbiórkę (bezpieczeństwo i wygodę płatności zapewnia Transferuj.pl, z którą współpracuje portal). Jeśli tak się nie stanie, darczyńcy otrzymują swoje środki z powrotem, a twórca projektu nie otrzymuje pieniędzy. Dlaczego? Jest to mechanizm zabezpieczający obydwie strony. Od twórców nie można wymagać dokończenia projektu bez uzyskania założonych środków. Jest to poza tym niepowtarzalny sposób na przetestowanie swojego pomysłu bez ryzyka.

PolakPotrafi, z okazji osiągnięcia 10 tys. fanów na Facebooku, opublikował ciekawe dane na temat swojej działalności. W ciągu dwóch lat udało się zrealizować ponad 100 projektów (czyli średnio jeden projekt tygodniowo) o łącznej wartości 650 tys. zł. Rekordowym beneficjentem okazał się Festiwal Cohabitat Gathering 2012, na który zebrano aż 97 877 złotych. Na podium znalazły się też: Akademia Bosej Stopy (70 tys. zł) oraz Wstań i Jedź (32 tys. zł). Udane projekty osiągają średnio aż 125 proc. wsparcia, czyli aż o 1/4 więcej niż zakładali pomysłodawcy. PolakPotrafi.pl działa tylko i wyłącznie w naszym kraju.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej