Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kierunkowy 007

Stanislas Balcerac

Jeszcze zanim wybuchła wrzawa wokół programu szpiegowskiego Prism, wielu myślących ludzi w Polsce niepokoiło przejście byłych szefów ABW do spółek Polkomtel i BRE Bank, przetwarzających poufne informacje o życiu obywateli.

Niepokój nie maleje. Na niedawnej konferencji we Wrocławiu prezes TP SA (teraz Orange) Maciej Witucki zaczął dywagować na temat zagrożeń narastającego „populizmu", czyli po polsku: społecznej kontestacji zgniłej oligarchii III RP. Dlaczego prezes spółki, która zarządza milionami kont telefonicznych i internetowych Polaków, zajmuje się analizą nastrojów społecznych? Witucki zasiada w zarządzie Konfederacji Lewiatan (kierowanej przez byłą aktywistkę PZPR Henrykę Bochniarz) obok prezesa ITI Wojciecha Kostrzewy i szefów firm, które dużo o nas wiedzą (PZU, Pekao SA, Bank Handlowy). A w radzie nadzorczej TP SA, która nadzoruje Wituckiego, zasiadają m.in. Henryka Bochniarz, Wiesław Rozłucki, Mirosław Gronicki i Sławomir Lachowski. Lachowski sam przyznał się do współpracy z wywiadem PRL. Bochniarz i Rozłucki mają ścisłe historyczne powiązania z ITI, Bieleckim i Balcerowiczem. Gronicki był ministrem w rządzie fachowców Marka Belki. Na szczęście używanie infrastruktury spółek telekomunikacyjnych do inwigilacji obywateli zdarza się tylko w hollywoodzkich filmach, nieprawdaż?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO