Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kłamca tygodnia: Andrzej Celiński

Daniel Orzechowski

Europa Plus. Formacja z założenia miała olbrzymi potencjał. Na jej czele stanęły takie tuzy polityczne jak Marek Siwiec, Janusz Palikot oraz Aleksander Kwaśniewski.

Pomimo tych wszystkich atrybutów... nikt o Europie Plus nie słyszał. Nagle pojawia się Andrzej Celiński, lider Partii Demokratycznej, o której istnieniu, gdyby zapytać ludzi na ulicy, pewnie też nikt nie słyszał. Celiński przed kamerami ściska dłoń Kwaśniewskiego i ogłasza, że z połączenia obu formacji powstanie nowa, silna i prężnie działająca siła polityczna. Czyżby?

1. Rozpoznanie

W ubiegłym tygodniu Partia Demokratyczna sfinalizowała rozmowy o połączeniu się z Europą Plus. Tym samym Andrzej Celiński w obecności m.in. Aleksandra Kwaśniewskiego podpisał porozumienie o współpracy politycznej. Pytany o rolę Partii Demokratycznej w tworzeniu Europy Plus Celiński odpowiedział, że chciałby, aby partia ta włączyła się w budowanie programu, jak również lokalnych struktur. – We wspólnym działaniu jest szansa, w rozbiciu jest klęska. Trzeba się łączyć, trzeba się komunikować i rozmawiać o programie rozwiązywania sytuacji dla ludzi istotnych – powiedział Celiński na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Jak zapewnił, Partia Demokratyczna dołącza do Europy Plus, aby wprowadzić nową jakość w polityce.

2. Diagnoza

– Jeżeli pokażemy, że naprawdę poważnie podchodzimy do problemów współczesnych Polaków, do problemu pracy, edukacji, jakości życia, zdrowia, wtedy przyjdzie nagroda w postaci narzędzi możliwego lepszego wpływu na sprawy kraju w Europie – podkreślił Celiński. Wszystko to brzmi bardzo rozsądnie. Jest to bardzo dobrze skonstruowana wypowiedź z perspektywy politycznego PR, lecz w tym konkretnym przypadku to się nie uda. I nie dlatego, że jesteśmy złośliwi, tylko najzwyczajniej w świecie rozpoczęły się wakacje i rodzice z dziećmi zamiast słuchać Celińskiego, wolą wyjechać choćby nad morze. O tym piarowcy Europy Plus najwidoczniej zapomnieli.

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE