Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Rachunek za krzywdy

Jan Piński

Konstytucja III RP z 1997 r. jest zbiorem frazesów i obietnic bez pokrycia. Jedną z nich jest zapis gwarantujący odszkodowanie należne za bezprawne działania władzy.

W rzeczywistości, gdy władza się myli, robi wszystko, aby nie zapłacić za swój błąd lub zapłacić grosze. Biznesmen Roman Kluska za bezprawne zatrzymanie otrzymał 5 tys. zł odszkodowania. Żaden z odpowiedzialnych za to bezprawie urzędników nie poniósł kary. Co więcej, budżet państwa na całej operacji zarobił, bo Kluska, aby nie trafić do aresztu, musiał wpłacić 8 mln zł kaucji, które przez kilka miesięcy na nisko oprocentowanym koncie dało kilkadziesiąt tysięcy złotych odsetek. Cóż więc stoi na przeszkodzie, aby próbować niszczyć przedsiębiorców, skoro nawet w głośnych sprawach winni nadużyć urzędnicy pozostają bezkarni, a Skarb Państwa nie musi płacić odszkodowań?

Wiceminister finansów Jacek Kapica wytoczył działa przeciwko firmom oferującym gry na automatach nazywanych popularnie jednorękimi bandytami. A któż chciałby bronić bandytów? Dlatego minister Kapica publicznie się chwali, że odkąd zaczął walczyć z tą branżą, liczba automatów spadła z 55 tys. do 11,5 tys. Nie podaje, ile osób straciło pracę ani o ile spadły wpływy do budżetu.

Próba zakazania hazardu ma taki sam sens jak walka z alkoholem za pomocą prohibicji.

Na szarej strefie zarabia wówczas mafia.

Na razie hazard w Polsce jest legalny.

Pytanie, dlaczego resort finansów uwziął się na automaty o niskich wygranych, a popiera – jak ujawniamy w naszym temacie tygodnia – legalizację hazardu w internecie. Czyżby dostęp do internetu był w Polsce mniej powszechny niż do lokali z automatami i sprzyjał ograniczeniu hazardu?

Dwa lata temu uchwalono ustawę o odpowiedzialności majątkowej urzędników za ich decyzje. Do tej pory żaden urzędnik nie poniósł konsekwencji swoich błędów lub celowego działania. Dopóki urzędnicy nie zaczną płacić za swoje błędy, nic się nie zmieni. Przed wojną doskonale zdawano sobie sprawę z tego, jak krajowi może szkodzić władza urzędników pewnych własnej bezkarności. Dlatego 18 marca 1921 r., dzień po uchwaleniu konstytucji, przegłosowano ustawę o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku popełnionych przez urzędników. Karą za celowe niszczenie firm była śmierć przez rozstrzelanie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO