Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Afera hazardowa 2.0

Jan Piński, Krzysztof Galimski

Wiceminister finansów Jacek Kapica i prokuratura niszczą firmy z legalnymi automatami do gier

Nawet 8 mld zł odszkodowań będzie musiał zapłacić Skarb Państwa (czyli my wszyscy jako podatnicy) firmom, którym zajęto automaty o tzw. niskich wygranych (do 50 zł), czyli słynnych jednorękich bandytów. Problem tkwi jednak nie tylko w uchwaleniu złego prawa, którego nieważność orzekł w lipcu ubiegłego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości, lecz także w praktyce bezprawnych działań Służby Celnej, która wspólnie z prokuraturą przez ostatnie lata zabezpieczyła ponad 7,8 tys. legalnych automatów do gier, doprowadzając do postawienia ich właścicielom zarzutów karnych za łamanie ustawy hazardowej (rzekomo miały dopuszczać wygrane wyższe niż 50 zł). Teraz zaczynają zapadać wyroki uniewinniające i przyznające właścicielom automatów odszkodowania. 2 lipca Sąd Rejonowy w Ostródzie zasądził na rzecz spółki Fortuna 44 tys. zł (z odsetkami ponad 71 tys. zł) za bezprawne zatrzymanie trzech automatów do gier. Do tego dochodzą odszkodowania za niewydane i nieprzedłużone zezwolenia na używanie automatów do gier. Fortuna, lider branży (ma ponad 15 proc. topniejącego rynku), straciła na złym prawie i bezprawnych działaniach urzędników ponad miliard złotych i takiej kwoty będzie się domagać od Skarbu Państwa. Łatwo oszacować, że roszczenia całej branży wyniosą 8 mld zł, może nawet więcej. – Mam kilkadziesiąt identycznych zarzutów karnych. Co chwila muszę jeździć albo do prokuratury, albo do urzędów celnych, albo do sądu. Urzędom celnym i prokuraturze chodziło o to, aby nas zamęczyć. Ale teraz karta się odwraca – mówi Jarosław Zieliński, prezes Fortuny.

Konieczność wypłaty odszkodowań to niejedyne straty Skarbu Państwa. Jak ustaliliśmy, w całej Polsce od wyroku ETS postawiono już kilkanaście tysięcy automatów, także o wysokich wygranych, z których Skarb Państwa nie ma żadnych dochodów i których nie kontroluje. Ponieważ wyrok ETS pozbawił polskie prawo mocy obowiązywania, każdy przedsiębiorca może dziś kupić automat do gry, wstawić go do lokalu i zarabiać. Nikogo nie musi o tym informować. I nasi przedsiębiorcy właśnie to robią.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał ustawę hazardową za sprzeczną z unijnym prawem, a tym samym nieważną

Ministerstwo Finansów się upiera, że nie ma żadnego problemu, bo nie zapłacono jeszcze żadnego odszkodowania (wyroki odszkodowawcze są jeszcze nieprawomocne). „Trudno więc mówić o szkodzie po stronie spółki działającej wbrew prawu" – dodaje resort finansów. Dopytywany o szczegóły podaje, że „rozstrzygnięcia sądowe zapadły w 22 sprawach, wśród których jest 12 wyroków uniewinniających i 10 wyroków skazujących (w tym 4 nieprawomocne)". Zdaniem przedstawicieli branży wyroki skazujące nie dotyczą sporu o automaty o niskich wygranych. Co ciekawe, i prokuratura, i Służba Celna starają się dziś bagatelizować swoją rolę w całej sprawie. „Służbie Celnej zostały powierzone do wykonywania czynności procesowe w 1043 sprawach włączonych do trwającego śledztwa, które uprzednio były samodzielnie prowadzone przez jednostki Służby Celnej" – tłumaczy Ministerstwo Finansów. – Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku nie zlecała funkcjonariuszom Służby Celnej zatrzymania w punktach gier na automatach o niskich wygranych żadnego automatu – twierdzi rzecznik prokuratury.

Sąd sądem, a racja Kapicy

Trefną ustawę uchwalono w zaledwie dwa dni w atmosferze paniki po tzw. aferze hazardowej. Weszła w życie od początku 2010 r. i przewidywała stopniową likwidację rynku automatów o niskich wygranych. Nie można było bowiem uzyskiwać nowych zezwoleń ani przedłużać tych, które firmy już uzyskały. Przepisy te zostały zaskarżone przez trzy spółki – Fortunę, Grand i Fortę. W lipcu ubiegłego roku na temat ustawy hazardowej wypowiedział się Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Uznał ją za sprzeczną z unijnym prawem, a tym samym orzekł, że nie można jej stosować.

Poprzednia
1 2 3 4 5

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe