Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Marcus Claus

Mateusz Pitas

Tytułowa postać to nie brat Świętego Mikołaja, ale właściciele niemieckiej winnicy Weingut Zehe-Claus położonej w Rheinhessen (Hesja Reńska) – największym winiarskim regionie w Niemczech.

Usytuowany jest pomiędzy miejcowościami Mainz, Bad Kreuznach i Worms. Z tego regionu pochodzi typ win Liebfrauenmilch – „mleko ukochanej Pani (Maryi)", które są u nas powszechnie znane i kojarzone jako typowe wina reńskie, co niestety psuje markę tym winom. Położenie i gleba występujące w omawianym regionie umożliwiają uprawę różnych odmian winorośli. Powszechnie uprawiane są: riesling, muller-thurgau, dornfelder, silvaner, portugieser, spatburgunder i grauburgunder. Oprócz wymienionych znajdziemy dziesiątki innych szczepów, tutejsi winiarze znani są z zamiłowania do eksperymentów i wytwarzania win z zapomnianych odmian.

Marcus Claus i jego żona Brigit Zehe-Claus należą do pokolenia młodych, wykształconych winiarzy, którzy przywracają blask regionalnym winom. Ich winnica położona jest w północno-wschodniej części regionu w pobliżu miejscowości Mainz i rzeki Ren. Wina z tej winnicy odnalazłem w nowo powstałym sklepie z winami na warszawskim Powiślu. Degustowałem, oczywiście w domowym zaciszu, rieslinga, rivanera, muskatela i białego burgunda. Wina zaskoczyły mnie delikatnością – pomimo napisu na butelce, że są wytrawne, należy je odbierać jako delikatnie wytrawne lub nawet półwytrawne. Nie oznacza to jednak, że powinno się przejść obok nich obojętnie – złożoność doznań atakujących zmysł smaku i zapachu sprawia, że warto poszukać tych win na półkach sklepowych. Zachęca też do tego ich korzystna cena, szokująco niska.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?