Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

W skrócie

Być może urzędnicza rozrzutność i niekompetencja zostaną w końcu ukarane. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie finansowania koncertu Madonny z publicznych pieniędzy. Początkowo koncert budził duże kontrowersje ze względu na termin – 68. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Jednak jeszcze większy skandal wybuchł, kiedy się okazało, że urzędnicy Ministerstwa Sportu lekką ręką dofinansowali go sumą 5,8 mln zł. W maju Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła w raporcie, iż postępowanie urzędników było rażącą niegospodarnością. Czyn ten zagrożony jest karą do trzech lat więzienia.

Grobowiec zawierający szkielety 63 osób i ponad 1200 cennych przedmiotów ze srebra, złota, brązu, alabastru i obsydianu znaleźli w Peru polscy archeolodzy pracujący pod kierunkiem dr. Miłosza Giersza z Instytutu Archeologii UW. Grobowiec należący do przedstawicieli preinkaskiej cywilizacji Wari odkryto w Huarmey, 300 km na północ od Limy. Znalezisko datowane na VIII wiek n.e. jest bardzo ważne z naukowego punktu widzenia, gdyż do tej pory wszystkie odnalezione grobowce z tej epoki były od dawna ograbione lub zniszczone.

70 lat temu w katastrofie lotniczej zginął naczelny wódz i premier RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski. Przyczyna jego śmierci wciąż nie została ostatecznie wyjaśniona i dlatego warto o tym wydarzeniu przypominać. Choćby w taki sposób, w jaki zrobiono to ostatnio w Gibraltarze, gdzie odsłonięto odrestaurowany pomnik upamiętniający katastrofę. Monument stojący uprzednio w mało reprezentacyjnym punkcie miasta znalazł się obecnie w eksponowanej lokalizacji nad samym morzem w tzw. Europa Point. Na pomnik składa się skrzydło Liberatora i wizerunek orła w koronie z rozpostartymi skrzydłami. Na kamiennej podstawie skrzydła wyryto nazwiska ofiar katastrofy.

—kmj

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy