Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Zabezpiecz się

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Jak zapewnić bezpieczeństwo informacjom znajdującym się na naszym tablecie

Chyba każdy z nas spotkał się w życiu z osobami wścibskimi. W najlepszym wypadku to sąsiadka podsłuchująca pod drzwiami, w najgorszym – złodzieje, którzy patrzą nam przez ramię i zapamiętują numery naszych kart płatniczych. Nasz tablet też może się stać obiektem zainteresowania tego typu postaci. Warto go więc zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich. Oczywiście niektórzy zaśmieją nam się w nos na wieść, że chcemy zablokować tablet przed nieautoryzowanym dostępem. No bo co takiego może się w nim znajdować, żeby ukrywać to przed światem? Otóż całkiem sporo.

W naszej dotychczasowej przygodzie z tabletem zainstalowaliśmy na nim pocztę elektroniczną. Jest oczywiste, że z niej korzystamy i każdego dnia rośnie liczba korespondencji ze znajomymi. Założyliśmy też konta w kilku serwisach, a dane dostępowe także znajdują się w poczcie. Podobnie jak informacje dotyczące naszych kart płatniczych, nie wspominając o danych osób, z którymi korespondujemy bądź rozmawiamy przez Skype'a. Jeśli dodamy do tego nasze przemyślenia zapisane w podręcznym notatniku, staje się chyba jasne, że chcemy chronić informacje zebrane na niepozornym tablecie.

Producenci tabletów wyposażyli swoje urządzenia w zabezpieczenia pozwalające zablokować dostęp do nich niepowołanym osobom. Wykorzystali w tym celu kilka znanych z codziennego życia pomysłów. Są to na przykład hasło lub kod PIN, znany wszystkim doskonale z kart płatniczych. Wykorzystując jednak możliwości, jakie dają tablety, skorzystano też z zabezpieczeń wcześniej niespotykanych w codziennym użytku. No bo kto jeszcze kilka lat temu poważnie myślał, że będzie korzystał z funkcji rozpoznawania twarzy? Takie pomysły były przecież zastrzeżone dla filmów science fiction. Powstał też typ zabezpieczeń przeznaczony dla zapominalskich, którzy nie są w stanie spamiętać ciągów cyfr lub liter. Mogą oni stworzyć własne wzory graficzne i nimi zablokować dostęp do swoich tajemnic. Brzmi jak fikcja? W takim razie czas się przekonać, że fantazja dogoniła rzeczywistość.

Jak to zrobić?

Jak zabezpieczyć nasz tablet przed dostępem nieuprawnionych osób? To bardzo proste. Wystarczy skorzystać z poniższych wskazówek, które krok po kroku przeprowadzą nas przez cały proces.

1. Uruchamiamy tablet i dotykamy ikony

2. Odnajdujemy ikonę  i dotykamy jej palcem.

3. Otwiera się okno z ustawieniami naszego tabletu. Przewijamy je w dół i odnajdujemy opcję „Zabezpieczenia" [A].

4. Otwiera się okno ustawień pozwalających zabezpieczyć nasz tablet przed nieautoryzowanym dostępem Wybieramy opcję „Blokada ekranu" .

 

5. Wyświetla się lista możliwości.

Podstawowa z nich to przesunięcie palcem blokady [C] pojawiającej się po uruchomieniu tabletu. Jak nietrudno zauważyć, przesunąć tę blokadę może każdy. Nie jest to więc żadne zabezpieczenie. Warto zatem skorzystać z jednej z pozostałych opcji gwarantujących bezpieczeństwo naszych danych.

6. Pierwszą z nich jest możliwość rozpoznawania naszej twarzy [D]. Po wybraniu tej opcji wyświetla się informacja, która ostrzega nas przed ewentualnymi problemami.

Jak słusznie zauważa producent systemu Android, taką blokadę może ominąć osoba o podobnych do naszych rysach twarzy. Innym sposobem na jej złamanie jest użycie naszego zdjęcia. Jeśli jednak uważamy, że nasze rysy są niepowtarzalne, i nie przypominamy sobie, byśmy komukolwiek udostępniali naszą fotografię, dotykamy opcji „Konfiguruj".

7. Wyświetla się kolejne okno, które zamykamy przez dotknięcie przycisku „Kontynuuj".

8. Podnosimy tablet na wysokość oczu i staramy się zmieścić naszą twarz w wyświetlanym na ekranie zarysie.

Gdy tablet odczyta prawidłowo wszystkie potrzebne mu dane, wyświetli się komunikat „Twarz uchwycona". Pozostaje dotknąć opcji „Dalej" i przejść do kolejnego okna.

9. Nie zawsze jesteśmy w najlepszej kondycji, czasem radykalnie zmieniamy fryzurę, więc tablet może mieć kłopoty z rozpoznaniem naszej twarzy. W kolejnym oknie znajdziemy propozycje dodatkowych zabezpieczeń uruchamianych wtedy, gdy tablet nie będzie mógł rozpoznać naszych rysów.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej