Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Benedykt XVI i Franciszek podczas spotkania w Watykanie

Encyklika na cztery ręce

Tomasz Krzyżak

Papież Franciszek opublikował swoją pierwszą encyklikę. Napisał ją wspólnie z emerytowanym papieżem Benedyktem

Takiego wydarzenia w historii Kościoła jeszcze nie było. W piątkowe południe w Watykanie została ogłoszona encyklika „Lumen fidei" (Światło wiary), napisana wspólnie przez dwóch papieży: Benedykta XVI i Franciszka. Obecny papież już kilka tygodni temu nazwał dokument „encykliką napisaną na cztery ręce".

Encyklika ukazała się w rekordowym czasie – zaledwie po czterech miesiącach pontyfikatu Franciszka. Dotąd rekordzistą był błogosławiony Jan Paweł II, który encyklikę „Redemptor hominis" napisał w ciągu pięciu miesięcy. Z kolei bł. Jan XXIII i Benedykt XVI swoje pierwsze encykliki opublikowali dopiero po ośmiu miesiącach pontyfikatu.

Sam Franciszek kilka tygodni temu wyjaśnił, skąd takie tempo. – Rozpoczął ją Benedykt XVI, przekazał mnie. Jest to mocny dokument. Otrzymałem tę wielką pracę, jaką on wykonał, i doprowadziłem ją do końca – mówił wówczas papież.

Dzieło Benedykta

Według watykanistów Benedykt XVI pracował nad dokumentem z przerwami przez kilka ostatnich lat. Po ogłoszeniu Roku Wiary spekulowano, że encyklika ukaże się w ciągu najbliższego roku. Ale w lutym Benedykt XVI abdykował. Jako emerytowany papież nie może ogłaszać encyklik, które stanowią element nauczania Kościoła. W maju pojawiły się pogłoski, że Franciszek zobowiązał się do dokończenia dokumentu – być może pudełka, które widzieliśmy w przekazach telewizyjnych z pierwszego spotkania obu papieży w Castel Gandolfo, zawierały właśnie notatki Benedykta XVI dotyczące encykliki. Niektórzy watykaniści twierdzą, że Franciszek, kiedy kończył prace nad encykliką, konsultował się z mieszkającym obecnie w dawnym klasztorze na terenie Watykanu Benedyktem. Włoska agencja ANSA donosiła całkiem niedawno o tym, że Franciszek spotyka się z Benedyktem, stara się również często do niego dzwonić.

Co ciekawe, w piątek tuż przed ogłoszeniem tekstu encykliki biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że Franciszek i Benedykt XVI po raz pierwszy wspólnie wzięli udział w uroczystości na terenie Watykanu. Obaj „objęli się serdecznie" podczas ceremonii odsłonięcia statuy świętego Michała Archanioła. Przez całą uroczystość przed gmachem gubernatoratu Państwa Watykańskiego obaj papieże siedzieli obok siebie, a w krótkim przemówieniu Franciszek podziękował swemu poprzednikowi za obecność.

Rok Wiary

Lektura nowej encykliki nie pozostawia wątpliwości: autorem większości jest emerytowany papież, a Franciszek tylko miejscami uzupełnia myśl swojego poprzednika. Nie oznacza to jednak, że encyklika jest dokumentem ułomnym czy pozbawionym wartości. Wręcz przeciwnie. Oto katolicy na całym świecie dostają do ręki składający się z czterech rozdziałów dokument w całości poświęcony wierze. Zawarte w nim przyczyny bolączek, które nurtują współczesnego człowieka, wypływają z doświadczenia dwóch osób, które – co istotne – mają także swoje doświadczenia w Kościele. Benedykt XVI głównie w europejskim, Franciszek zaś w amerykańskim.

W encyklice, która – przypomnijmy – ukazuje się w Roku Wiary. Papież przypomina, że został on ogłoszony z okazji 50. rocznicy II Soboru Watykańskiego. Mówi, że „był on soborem o wierze, ponieważ wezwał nas, byśmy w centrum naszego życia kościelnego i osobistego postawili prymat Boga w Chrystusie. Kościół nie zakłada bowiem nigdy wiary jako faktu oczywistego, lecz jest świadomy, że ten Boży dar trzeba karmić i umacniać, by nadal wskazywał mu drogę. Sobór Watykański II ukazał blask wiary w ludzkim doświadczeniu, przemierzając tym samym drogi współczesnego człowieka".

Już na początku rozważań papież rozprawia się także z myślicielami Oświecenia, którzy wiarę traktowali jako wyraz ślepego uczucia czy też subiektywnego ja. Franciszek mówi wyraźnie, że prowadzi to do sytuacji, w których „nie można odróżnić dobra od zła, drogi prowadzącej do celu od drogi, na której błądzimy bez kierunku". Odnalezienie światła jest możliwe, zdaniem Franciszka, jedynie przez bliskie obcowanie z Bogiem, „który nas wzywa i ukazuje nam swoją miłość".

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy