Najnowsza interwencja Uważam Rze

Na stronie www.wolnelektury.pl wszystkie e-booki sa dostepne za darmo

Tysiąc książek w plecaku

Agnieszka Niemojewska

By na urlopie przeczytać kilka ciekawych powieści, nie musisz dźwigać opasłych tomów. Wystarczy sięgnąć po e-booki

E-book (także: eBook, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna, e-książka), czyli treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą komputera, czytnika książek elektronicznych, telefonu komórkowego czy palmtopa. W Polsce rynek e-booków rozwija się stosunkowo wolno, lecz w latach 2008–2010 nastąpił na tyle znaczący wzrost zainteresowania książkami elektronicznymi, że dzięki temu powiększyła się oferta rodzimych wydawnictw. Te tradycyjne oprócz wersji papierowej swoich tytułów przygotowują również e-booki (których cena zwykle jest o kilka, a nawet kilkanaście złotych niższa). Powstały też wydawnictwa, które na początku swej działalności wydawały tylko e-booki, bez ich odpowiedników papierowych. Spośród nich trzy największe to: ZloteMysli. pl (poradniki motywacyjne), EscapeMagazine. pl (poradniki o niszowej tematyce), DobryEbook. pl (poradniki prawne). Dziś jednak największe wydawnictwo e-booków (ZloteMysli. pl) wszystkie swoje e-książki oferuje także w wersji papierowej.

Wady i zalety e-booków

Książki elektroniczne, a właściwie urządzenia i oprogramowanie do ich pobierania i odtwarzania, mają szereg zalet, ale także pewne wady – znaczenie tych ostatnich maleje jednak z każdym rokiem, dzięki bardzo szybkiemu postępowi technicznemu i malejącym kosztom. Aby zdobyć e-book, wystarczy, że mamy dostęp do internetu. Nie ograniczają nas nakłady egzemplarzy, limit umowy z danym wydawnictwem itd. Dzięki temu oferta dostępnych tytułów jest coraz większa. Zwykle takie wydania są tańsze od tradycyjnych książek, jeśli zaś kupujemy nowość przez internet, to płatności dokonujemy elektronicznym przelewem i za chwilę mamy książkę na pulpicie – nie musimy ani biegać po księgarniach w poszukiwaniu upragnionej powieści, ani czekać na przesyłkę kurierską. Ba, jeśli męczy nas czytanie na ekranie monitora (według testów elektroniczne wersje czytamy o 25 proc. wolniej niż papierowe), możemy na własne potrzeby wydrukować sobie kopię. Tak naprawdę jednak szkoda papieru – znikają wówczas problemy z przechowywaniem i niepotrzebną makulaturą. A nasza „wirtualna biblioteka" może się rozrastać, nieograniczona miejscem na półkach (a jedynie pamięcią dysków).

W Polsce rynek e-booków rozwija się jednak powoli. Po pierwsze dlatego, że wymaga urządzeń elektronicznych, których używanie wiąże się z określonym poziomem kultury technicznej (z dostępnością do internetu, a także z wysokim kosztem nabycia urządzenia – komputera czy specjalistycznego czytnika). Po drugie zaś ciągle mało skutecznie chronimy prawa autorskie, a piractwo kwitnie (według danych z ub. roku szacuje się, że zaledwie jedna na sto książek ściągniętych z internetu to oryginalny e-book przygotowany przez wydawcę).

www.wolnelektury.pl

A jednak nowe strony z e-bookami ciągle powstają. I tak np. Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 2151 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2. Biblioteka Wolne Lektury dostępna jest za pośrednictwem aplikacji mobilnej na system Android. Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska realizowany pro publico bono we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Ślaską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Większość utworów w bibliotece nie jest chroniona prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza, że można je swobodnie publikować i rozpowszechniać. Zdecydowana większość zasobów na wolnelektury. pl to klasyka polskiej i światowej literatury. Znajdziemy tu także wybór polskich i zagranicznych bibliotek cyfrowych oraz serwisów udostępniających teksty w formatach na urządzenia mobilne, do czytania online oraz w formie audio. Są tu także linki do kolekcji cyfrowych wraz z ich opisem i adnotacją o formie dostępu (płatnej lub nie).

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?