Najnowsza interwencja Uważam Rze

Kłamca tygodnia: Krystyna Szumilas

Daniel Orzechowski

Szumilas to nazwisko bardzo dobrze znane wszystkim młodym rodzicom w Polsce, którzy wkrótce poślą swoje dzieci do szkół. Minister edukacji narodowej, bo o niej mowa, nie ma natomiast wśród rodziców najlepszej reputacji.

Szczególnie teraz, gdy trwa batalia o sześciolatki, które mają zostać objęte obowiązkiem szkolnym. Rząd się głowi, aby ten kiepski pomysł sprzedać w jak najlepszym opakowaniu.

I w tym miejscu do akcji wchodzi Krystyna Szumilas. Ta postanowiła rozwiać wszelkie obawy rodziców, powołując się na liczby i statystyki z sondażu CBOS z 2011 r. Brzmiałoby to rozsądnie, gdyby nie fakt, że Szumilas manipulowała jego wynikami!

1. Rozpoznanie

W rządowym blogu Szumilas przytaczała następujące „fakty": „80 proc. rodziców uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole jako sześciolatki, jest zadowolonych z edukacji swoich dzieci w szkole. Ta grupa rodziców wyraża też częściej niż rodzice sześciolatków, które pozostały na drugi rok w wychowaniu przedszkolnym, zadowolenie ze sposobu, w jaki ich dzieci są uczone". Z sondażu wynika natomiast, że zadowolenie z edukacji sześciolatków w szkołach wyraża 73,5 proc. respondentów, a w przedszkolach – 81,5 proc.

Dla podtrzymania swojej tezy Szumilas poprawiła też liczbę pozytywnych odpowiedzi na pytanie o „dobre podejście pedagogów do dzieci w szkołach". Minister przekonuje, że takiej odpowiedzi udzieliło 86 proc. badanych

– faktycznie było to 76 proc. Na koniec zaznaczyła, że aż 92 proc. rodziców jest zadowolonych z nauczycieli szkolnych

– w rzeczywistości ankietowani w ogóle na takie pytanie nie odpowiadali.

2. Diagnoza

Najważniejszą informacją z sondażu jest zapewne to, że 63 proc. respondentów uważa, iż obowiązkiem szkolnym powinny być objęte dopiero siedmioletnie dzieci, a ok. 20 proc. ankietowanych deklaruje, że dobrowolnie wysłaliby sześciolatka do szkoły. Szumilas w ogóle tych danych w swoim blogu nie przytoczyła. Za to musiała się wytłumaczyć ze zmanipulowanych danych. Oficjalne stanowisko MEN brzmi: pani minister „zweryfikowała wyniki badań w oparciu o rzeczywiste doświadczenia rodziców, a następnie ostrożnie je oszacowała".

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

—wykrywacz obsługiwał Daniel Orzechowski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez