Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Priorytety rządu

Jan Piński

600 mln zł zaoszczędził w tym roku rząd na utrudnianiu unikania podatku od oszczędności. Gdyby w podobny sposób utrudnić działanie mafii paliwowej, do budżetu wpłynęłyby 3 mld zł.

Od lat jednak nie jest to priorytetem urzędników Ministerstwa Finansów. Koncentrują się oni na wprowadzaniu coraz to nowych regulacji zwiększających uprawnienia urzędników skarbówki. W Polsce zadziwiająco dużo jest luk w prawie, których nikt nie usuwa. Rozmawiałem kiedyś z przedsiębiorcą paliwowym, który trafił do aresztu na kilkanaście miesięcy. Jak twierdził, za konkurencję. Otóż korzystał z luk w prawie, które były napisane dla kogoś innego. Został w końcu prawomocnie uniewinniony i teraz procesuje się o odszkodowanie za niesłuszny areszt.

Branża paliwowa jest najjaskrawszym przykładem świadomego tworzenia patologii w polskim prawie, na czym zarabiają dobrze poinformowani. Od lat istnieją przestępcze mechanizmy znane prokuratorom, oficerom tajnych służb, urzędnikom skarbówki. I co? I nic. Nikt nic nie robi, aby je wyeliminować.

Jednym z fundamentów działania mafii paliwowej, o której piszemy w temacie tygodnia, było (i jest) mieszanie chemicznych związków bezakcyzowych i robienie z tego pełnowartościowego paliwa. Proceder jak proceder. Problem polega na tym, że od lat wiadomo, iż był (i jest) możliwy dlatego, że kontrolowane przez państwo rafinerie sprzedają setki tysięcy ton produktów (np. benzynę apteczną czy tzw. oleje technologiczne), na które teoretycznie nie powinno być takiego popytu, gdyby ktoś chciał używać ich zgodnie z przeznaczeniem. Niektóre z tych rafinerii (na południu Polski) mogły istnieć tylko i wyłącznie jako dostawcy półproduktów dla mafii paliwowej, bo w przeciwnym razie należałoby je zamknąć. Do dziś nikt nie poniósł konsekwencji z powodu miliardowych strat, jakie poniósł budżet. Dlaczego tak się dzieje?

Słynne śledztwo w sprawie mafii paliwowej zostało za rządów PiS podzielone na ponad 150 wątków (aby sprawniej je kończyć) i była to chyba jedyna decyzja ówczesnej władzy pozytywnie oceniona przez następców z PO. Jak mówi bowiem maksyma sformułowana w „Paragrafie 22" przez Milo Minderbindera: „Są interesy, na których wszyscy zarabiają".

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość