Najnowsza interwencja Uważam Rze

Autorytet z KBW

Przypuszczamy, że to jedynie fatalny zbieg okoliczności, że 28 czerwca, gdy składano kwiaty pod pomnikiem ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku, w CK Zamek swój wykład wygłaszał Zygmunt Bauman.

Był gościem festiwalu Malta i nie dziwi nas brak wrażliwości dyrektora festiwalu Michała Merczyńskiego, dla którego Zygmunt Bauman jest nie tylko autorytetem w dziedzinie socjologii, ale też cenionym moralistą nowej lewicy. „Malta", Teatr Ósmego Dnia przedstawił spektakl dokumentalny pod tytułem „Ceglorz". W finale spektaklu, poświęconego losom robotników poznańskiego „Ceglorza", którzy inicjowali czerwcowe protesty, w formie komentarza wyświetlono cytat z wypowiedzi właśnie Zygmunta Baumana, zatroskanego i potępiającego brak zainteresowania nowej władzy losem robotników. Dla artystów papież Franciszek zasłużył na inwektywy, epitet „ch...", a Zygmunt Bauman jest autorytetem moralnym. Można zarzucać Franciszkowi, że nie nazbyt gorliwie bronił współbraci zakonnych przed argentyńską juntą, natomiast trudno uznać za autorytet moralny kogoś, kto z naganem w ręku polował na przeciwników politycznych. W wywiadzie dla nowojorskiej gazety Zygmunt Bauman pytany o tę kwestię oświadczył, że walczył z terrorystami. Mógł nie wiedzieć, że ci, jak ich nazywa, terroryści zostali uznani za „żołnierzy wyklętych" i zostali dawno zrehabilitowani, więc nie zwalczał żadnego terroryzmu, tylko „utrwalał dawny ustrój". Nie jest naszą intencją oskarżanie czy rozliczanie za dawne uczynki, ale stanowczo protestujemy przeciw patronowaniu przez władze wystąpieniom nie do zaakceptowania ze względów moralnych. Ten rodzaj relatywizmu zwyczajnie obraża pamięć tych, którzy oddali życie w obronie niekwestionowanych, uniwersalnych wartości, godności, pracy, prawa do pracy.

Krzysztof Wodniczak

Do i od redakcji: redakcja@uwazamrze.pl

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Wojciech Romański

W smoczym kręgu