Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Protestujacy przeciwko zakazowi uboju rytualnego producenci miesa zapowiadaja pozew zbiorowy

Przegrany bój o ubój

Daniel Pawłowiec

Na zakazie uboju rytualnego polskie firmy stracą 1,5 miliarda złotych rocznie. Nowa ustawa zlikwiduje też 5 tys. miejsc pracy

W ciągu ostatnich kilku lat Polska niepostrzeżenie wyrosła na jednego z liderów na rynku mięsa koszernego i halal. Niestety za sprawą polskich parlamentarzystów i obrońców praw zwierząt ta sytuacja właśnie stała się historią, podobnie jak wkrótce stanie się nią praca dla kilku tysięcy ludzi i zarobek dla kilkudziesięciu polskich przedsiębiorstw... Wszystko za sprawą jednego głosowania nad utrzymaniem zakazu uboju rytualnego, które wyeliminowało cały rynek producentów i hodowców tego mięsa.

Hodowcy się bronią

– Wszyscy jednoczymy się, by jeszcze raz podjąć walkę. Żądamy dzisiaj debaty publicznej. Przed kamerami telewizji niech zasiądą przedstawiciele polskiego rządu, parlamentu, związki zawodowe rolników, związki wyznaniowe i branża mięsna. Niech wytłumaczą, jakie mają argumenty poza jednym, który mówi o barbarzyństwie – powiedział Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych. Do polskich sądów już wkrótce trafią zbiorowe pozwy składane przez rolników i producentów mięsa halal i koszernego, w których rolnicy i przedsiębiorcy będą domagać się odszkodowania za poniesione straty z tytułu zakazu uboju rytualnego. Zdaniem Sławomira Szyszki, przewodniczącego Porozumienia Rolników Województwa Wielkopolskiego, ewentualne odszkodowania dla samych tylko rolników mogą sięgnąć nawet 4 mld zł. Do życia zostanie też powołana specjalna organizacja dedykowana ochronie producentów mięsa pochodzącego z uboju rytualnego. – Powołanie takiej organizacji jest konieczne. Musimy podjąć pewne radykalne kroki, bo inaczej za chwilę Polska stanie się importerem – uważa Sławomir Izdebski. Przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych zapowiedział też, że w tym tygodniu ma zostać złożony projekt ustawy, która przywróci możliwość uboju rytualnego w Polsce.

Witold Choiński, prezes zarządu związku Polskie Mięso, w wywiadach przyznaje, że choć co prawda brak szczegółowych danych, jednak ocenia się, że ten sektor rynku wart jest około 650 mln dol. i rozrasta się z roku na rok w tempie 20 proc. Z kolei magazyn „The Economist" ocenia polski rynek producentów mięsa halal i koszernego na ok. 329 mln dol. Według Sławomira Izdebskiego, przewodniczącego OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych, polski eksport do samej Turcji jest wart 250 mln dol. rocznie, a Polska do niedawna eksportowała mięso jeszcze do 10 innych państw islamskich. Na światowe potrzeby muzułmanów i Żydów corocznie z Polski eksportowano około 100 tys. ton wołowiny i drugie tyle drobiu, co stanowi około 30 proc. ogólnego eksportu polskiej wołowiny (w 2012 r. wywieziono ok. 273 tys. ton mięsa wołowego o wartości ok. 893 mln euro) i 10 proc. ogólnego eksportu drobiu z Polski (w 2012 r. branża wyeksportowała drób o wartości 1 mld euro, a przychody z wywozu drobiu z uboju rytualnego wyniosły co najmniej 100 mln euro). Warto pamiętać, że eksport dla polskiego producenta wołowiny jest kwestią życia i śmierci – prawie 80 proc. produkcji trafia na zagraniczne stoły, a spożycie własne Polaków jest niewielkie – około 2 kg wołowiny na rok. Ocenia się, że rocznie na eksporcie 200 tys. ton mięsa z uboju rytualnego polskie firmy zarabiały blisko 1,5 mld zł, a mięso sprzedawane było głównie do krajów arabskich, a także do Francji i Wielkiej Brytanii. – Była szansa, aby udział mięsa z uboju rytualnego w polskim eksporcie nawet się podwoił – przekonywał Izdebski. Jego zdaniem przyniosłoby to kolejne miliardy złotych zysku. Tymczasem mimo że eksport polskiej wołowiny wzrósł w ostatnim czasie, to do krajów islamskich spadł o 70 proc.

Choiński podkreśla też, że wśród strat polskich przedsiębiorców należy umieścić długoterminowy kontrakt z Arabią Saudyjską, który nie został podpisany ze względu na zmianę sytuacji prawnej w Polsce. Z danych związku Polskie Mięso wynika, że ubojem rytualnym w Polsce zajmuje się około 40 firm drobiarskich i około 40 firm zajmujących się produkcją wołowiny.

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO