Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Słaba pociecha dla podatników

Rząd najwyraźniej przestraszył się spadających słupków poparcia dla Platformy Obywatelskiej – ustami wicepremiera i ministra finansów zapowiedział, że w przyszłym roku podwyżek podatków nie będzie.

Obniżający się poziom życia Polaków połączony z rosnącym bezrobociem i galopującą drożyzną sprawił, że ciesząca się od lat niesłabnącą popularnością Platforma Obywatelska straciła dominującą pozycję w sondażach. Nie trzeba politologicznych analiz, by wiedzieć, że główną przyczyną spadku poparcia jest pogarszająca się sytuacja gospodarcza w naszym kraju.

Odczuwają to przede wszystkim przedsiębiorcy, których państwo traktuje jak dojną krowę. Jako jeden z przykładów posłużyć może stawka VAT, która w 2011 r. została podniesiona do 8 i 23 proc. Stan ten miał być tymczasowy i ulec zmianie wraz z początkiem roku 2014. Dziś już wiadomo, że tak się nie stanie – rząd nie zamierza obniżać stawek aż do końca 2016 r. Jacek Rostowski uzasadnia to wzrostem gospodarczym niższym niż prognozowany. Kolejnym przykładem mogą być planowane zmiany dotyczące spółek komandytowo-akcyjnych. Ta coraz bardziej popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej jest obecnie o wiele bardziej korzystna pod względem podatkowym niż spółka z o.o. Niestety, już od 2014 r. firmy te będą płacić normalny, 19-procentowy CIT.

Podobne przykłady można mnożyć. Polityka rządu powoduje, że coraz więcej firm znika z rynku albo zmuszona jest drastycznie ciąć koszty. Na ogół oszczędności dotykają pracowników, którzy niejednokrotnie trafiają na bruk. Dlatego zapowiedź Jacka Rostowskiego, że wzrostu podatków nie będzie, nie brzmi szczególnie pocieszająco, a wręcz budzi wątpliwość, czy rząd nie zacznie szukać pieniędzy, wprowadzając po prostu nowe podatki albo zmieniając przepisy w taki sposób, by zwiększyć istniejące obciążenia. Warto pamiętać, że konieczna będzie zmiana budżetu na ten rok z powodu dochodów niższych o blisko 24 mld zł.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO