Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Euro za dekadę

Nawet 10 lat może potrwać proces włączania Polski do strefy euro. Według wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego aż tyle czasu potrzebujemy na przygotowanie kraju i budżetu do przyjęcia nowej waluty.

– I to pod warunkiem że strefa euro w tym czasie zostanie gruntownie zreformowana – dodaje Rostowski.

Zdaniem wicepremiera, aby Polska mogła bezpiecznie zamienić złotówki na euro, potrzebne jest przeprowadzenie wielu kluczowych zmian. Relację długu publicznego do PKB należy sprowadzić do poziomu ok. 40 proc., ponieważ przy niskich relacjach Unia Europejska nakłada na państwa rygorystyczne ograniczenia. Należy także zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki i zredukować bezrobocie. – Powinniśmy być wśród jednej trzeciej państw Unii o najniższym bezrobociu, a dziś jesteśmy w połowie tej stawki – powiedział dziennikarzom Rostowski.

I ocenił, że wejście do strefy euro to dla kraju najlepsze rozwiązanie. – Nie wyobrażam sobie sytuacji, by z jednej strony w Europie była głęboko zintegrowana, także politycznie, strefa euro, z drugiej Federacja Rosyjska, a nasz kraj gdzieś pośrodku, w jakiejś szarej strefie – dodał wicepremier. – Polska gospodarka, nawet przy długotrwałej stagnacji w strefie euro, będzie rozwijała się znacznie szybciej niż średnia europejska. Jego zdaniem sytuacja gospodarcza kraju zacznie się poprawiać jeszcze w tym roku.

Rostowski podkreślił także, że zmiany w kraju muszą iść w parze z reformami w strefie euro. Już w 2004 r., kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, zobowiązała się do przyjęcia unijnej waluty. Nie określono jednak terminu zakończenia tego procesu. Obecny premier Donald Tusk powtórzył, że w dłuższej perspektywie rząd chce przyjąć euro. Również prezydent Bronisław Komorowski chce wymiany złotówek. Uznał jednak, że ważniejsze jest ustalenie harmonogramu przygotowań do przyjęcia wspólnej waluty niż określenie ostatecznego terminu wejścia do strefy euro.

—eh

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy