Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Tańsze płatności kartą

Płatność kartą kredytową albo debetową będzie tańsza – uznała Komisja Europejska, która postanowiła stanowczo obniżyć stawki tego typu opłat międzybankowych.

Dziś płacimy za takie usługi od 1,1 do 1,3 proc. od transakcji dokonywanej przy użyciu karty. Jak ustaliła „Rzeczpospolita", stawki zostaną obniżone do 0,2 proc. Na planowanych zmianach zyskają przedsiębiorcy, a także użytkownicy kart, stracą natomiast banki, które czerpią miliardowe zyski z dotychczasowych opłat. Oczywiście niewykluczone, że straty odrobią sobie podwyższeniem innych płatności, które będą musieli uiszczać klienci, ale tak czy owak dla posiadaczy kart jest to bardzo dobra wiadomość. Kolejną korzyścią, którą mogą przynieść obniżone stawki, jest możliwość wejścia na rynek innych niż dotychczas organizacji kartowych. To z kolei uczyni ten segment rynku bankowego bardziej konkurencyjnym. Przy obecnych wysokich stawkach bankom nie opłaca się proponować nowych rozwiązań.

Komisja Europejska ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie 24 lipca. W Polsce trwają już przymiarki do zmiany prawa w tym zakresie – wstępnie planuje się, by stawki wyniosły 0,5 proc. od realizowanych transakcji. Jeśli jednak KE wypowie się w tej sprawie jednoznacznie, nowe zasady obowiązywać będą wszystkie państwa Unii Europejskiej. Obecnie w Polsce rynek kart obsługują organizacje płatnicze Visa i MasterCard, które ustalają wysokość opłat.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy