Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Kolejki po śmierć

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Z Leszkiem Millerem, byłym premierem, przewodniczącym SLD rozmawia Rafał Otoka-Frąckiewicz

Teraz brzmi pan jak Jarosław Kaczyński.

(śmiech) Być może. Uważam jednak, że nasza dyplomacja kluczyła, kombinowała, uważam to za skandal w kontekście wspomnianego orzeczenia trybunału haskiego w sprawie Srebrenicy.

Mając na uwadze autentyczny nazizm niektórych środowisk ukraińskich, nie wydaje się panu śmieszne używanie terminu faszyzm w stosunku do polskich patriotów, jak się to obecnie dzieje w mediach?

Oni odwołują się do tradycji upowskich, esesmańskich. Nasi na szczęście nie mogą zachowywać się podobnie, bo czegoś takiego w historii Polski po prostu nie było. Owszem, przed wojną były u nas getta ławkowe, ale to jest nieporównywalne. Jest jedna karta bardzo tragiczna – morderstwo Narutowicza. Razi mnie przede wszystkim to, że Eligiusz Niewiadomski przez niektóre kręgi traktowany jest jak bohater.

Narutowicza nie lubili z prawa i z lewa. Traf chciał, że Niewiadomski był najbardziej niestabilny emocjonalnie i poszedł strzelać.

To prawda, ale pomysły, żeby nadawać imię Niewiadomskiego szkołom, są nie do zaakceptowania.

Z drugiej strony złapał się pan za ręce z Palikotem i nawoływał „zniszczmy polski faszyzm".

Jak obserwowałem to, co się działo owego 11 listopada, czytałem te agresywne hasła, to nie mogłem nie zareagować.

Nacjonalizm ukraiński pokazuje, jak naprawdę wygląda ekstrema.

Negatywnie reaguję na to, co się dzieje na Ukrainie, ale również negatywnie odnoszę się do tych ugrupowań, które nawiązują do tych tradycji w Polsce.

Pan bardzo często mówi o Trybunale Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry.

My w SLD mamy przed oczyma Barbarę Blidę i nigdy o tym nie zapomnimy. Dla nas nie ulega wątpliwości, że Kaczyński i Ziobro przekraczali swoje kompetencje. To nie jest normalna sytuacja, kiedy u premiera zwoływane są narady, na których się decyduje, kogo zatrzymać i w jaki sposób, a minister sprawiedliwości otrzymuje ponadstandardowe kompetencje.

Ale takie sytuacje się zdarzały przez całą III RP. Modrzejewski czy Szeremietiew to jedynie pierwsze z brzegu nazwiska. W tej chwili Palikot też przyznaje, że był na spotkaniach, na których było ustalane, kogo trzeba zatrzymać i kto będzie zatrzymywał. Czyli to jest jakaś podskórna jakość naszej polityki.

No tak, ale w tym wypadku, czytając zeznania uczestników tych zebrań, mam wrażenie, że to była zorganizowana grupa.

Trzymająca władzę?

(śmiech) Zorganizowana grupa trzymająca władzę, która decydowała o losach przeciwników politycznych. Chodziło o ujawnienie tego mitycznego układu.

To może za jednym zamachem rozliczmy się również z komunizmem. Co pan powie na Trybunał Stanu dla Jaruzelskiego i Kiszczaka?

Jeśli pan by chciał w ten sposób dokonać rozliczenia, to można się cofnąć i powiedzieć, że zamach majowy Piłsudskiego kosztował o wiele więcej ofiar.

Piłsudski już nie żyje, więc trudno go ciągać po sądach, a Jaruzelski ciągle jest na chodzie.

W jakim jest stanie! Byłem u niego w niedzielę i naprawdę wyglądał źle.

Jestem o wiele młodszy, ale też wyglądam źle po całodniowej imprezie.

Z trudem się poruszał. Widać, że naprawdę jest schorowany. Proszę pamiętać, że Jaruzelski był pierwszym prezydentem po 1989 r.

Wybranym w ramach układu.

Wybranym przez Zgromadzenie Narodowe zgodnie z konstytucją.

Parę dni temu Niemcy ogłosili, że muszą się sprężyć, bo mają niewiele czasu, żeby przed śmiercią wyłapać i osądzić byłych nazistów.

Niech pan nie porównuje Jaruzelskiego i Kiszczaka do zbrodniarzy hitlerowskich, bo to jest niestosowne i nie na miejscu.

Pytam o te kwestie, bo PiS i SLD różni w gruncie rzeczy jedynie polityka historyczna i historia jako taka. Gdybyście zawarli konsensus w tej sprawie, moglibyście wspólnie rządzić Polską.

Nie ma takiej szansy. Gdyby pan zapytał kogokolwiek z PiS, to otrzyma pan taką samą odpowiedź.

Ale w chwili, gdy ojczyzna gore i trzeba będzie ratować kraj, wy jesteście jedynymi partiami ostatniego dwudziestolecia, które obniżały podatki i dbały o gospodarkę. Pozostałe zadłużały kraj.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej