Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Dziewiecioprocentowa skladke zdrowotna niemal w calosci placa

Poglądowa schizofrenia

Piotr Ikonowicz, Janusz Korwin-Mikke

Od lewego

Piotr Ikonowicz

Medycyna nazywa ów sposób myślenia schizofrenią, w każdym razie chodzi tu o zdolność wyznawania dwóch wykluczających się wzajemnie poglądów. Łączy się z tym ściśle zdolność ignorowania faktów, które są oczywiste i nie można ich zmienić. Owe negatywne umiejętności uwidaczniają się zwłaszcza w myśleniu politycznym. Większość ludzi w Polsce uważa słusznie, że oczekiwanie w kolejce do lekarza specjalisty całymi miesiącami, podczas gdy choroba rozwija się w najlepsze, to sytuacja nie do pogodzenia z zadaniem, jakie stoi przed służbą zdrowia, którym jest leczenie, a nie oczekiwanie, aż pacjent umrze. Jednocześnie składka zdrowotna w Polsce jest o wiele za niska; prawie we wszystkich krajach europejskich kształtuje się ona w granicach 14–15 proc., a w Stanach Zjednoczonych – 18 proc. W Polsce wynosi jedynie 9 proc. i – co więcej – prawie w całości płacą ją pracownicy. Jednak nikt nie bierze poważnie pod uwagę jej podniesienia. Cała gadka o reformie sprowadza się do rozważań o prywatyzacji, czyli o zawężeniu kręgu osób leczonych do tych zamożnych. Większość zgadza się z utyskiwaniem pracodawców na wysokie koszty pracy i ta sama większość uważa, że ich zarobki nie wystarczają na utrzymanie. To, co dla pracodawców jest kosztem pracy, dla pracownika jest wynagrodzeniem, więc ta przeważająca część ludzi, która zgadza się z jednym i drugim twierdzeniem, cierpi właśnie na tę przypadłość polegającą na wyznawaniu dwóch przeciwstawnych poglądów. Jest to tym dziwniejsze, że udział płac w rosnącym dochodzie narodowym systematycznie maleje.

Wszyscy zgadzają się z tym, że malejący przyrost naturalny spowoduje załamanie systemu emerytalnego. Jednocześnie nikt nie kwestionuje faktu, że za 115 zł zasiłku na dziecko nie da się dziecka utrzymać, a płace jeszcze przed urodzeniem dziecka ledwo wystarczają na życie. Jednak te same osoby, które utyskują na malejącą dzietność Polaków, zdecydowanie oponują przed podwyższeniem podatków, które umożliwiłyby finansowanie polityki społecznej wspierającej rodziny.

Do prawego

Janusz Korwin-Mikke

Gdy Jacek Rostowski próbuje obrabować ubezpieczonych w OFE na jakieś 170 mld zł, gdy III Rzeczpospolita jest zadłużona na 850 mld zł, gdy wiadomo, że ZUS brakuje jakieś 2,5 bln zł, informacja o tym, że rząd ma w budżecie dziurę na 24 mld zł, nie robi na nikim wrażenia. To raptem ok. 1000 zł na każdego dorosłego obywatela.

Jak jednak powiedział genialny Alexis de Tocqueville: „Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niesprawiedliwości, której nie mógłby się dopuścić skądinąd łagodny i liberalny rząd, jeśli zabraknie mu pieniędzy". Należy więc oczekiwać, że rząd weźmie się teraz za dalsze rabunki, by od każdego ten „tauzend" jakoś wyciągnąć.

Na początek policjanci dostali Befehl, że mają nie wracać do komendy bez co najmniej kilku mandatów. Czy dusza policjanta przerabianego na nieuczciwego poborcę podatkowego zniesie takie poniżenie? Rostowski liczy, że uzyska z tego tytułu jakieś 2 mld zł. Kierowcy zapowiedzieli strajk włoski: będą jeździć wolniej i uważniej, by Rostowski się na nich nie upasł. Mam też nadzieję, że palacze przestaną palić lub przerzucą się na przemycane papierosy; że pijacy będą pić mniej, a jeśli już, to bimber. Bo ten rząd najlepiej obalić poprzez pozbawienie go pieniędzy.

Rząd zapowiedział, że rozpocznie od oszczędności na wojsku. Ciekawe, czy wojsko to zniesie, tym bardziej że jestem pewien, iż nie będzie oszczędzał na zamówieniach, za które politycy i zblatowani generałowie biorą tłuste łapówki, tylko wszystko skrupi się na podoficerach i szeregowcach.

Natomiast rząd jakoś nic nie mówi, że z uwagi na kryzys warto by wstrzymać nieświętopietrze, czyli składkę do Brukseli na „walkę z globalnym ociepleniem". Jak widać, lato jest zimne, więc dalsza walka jest całkowicie zbędna – ja bym nawet dla równowagi powalczył teraz z globalnym oziębieniem.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO