Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

22 lipca w drugiej Japonii

Stanislas Balcerac

Lech Wałęsa obiecał nam niegdyś drugą Japonię, skończyło się tylko na smaku w ustach: klasa panująca chodzi na sushi, a lud pracujący może posmakować japońskiej czekolady.

E. Wedel jest od dwóch lat własnością japońskiego koncernu Lotte. Skoro Japończycy podsunęli prezydentowi Komorowskiemu czekoladowego orła, to inni inwestorzy nie pozostaną w tyle. Chińczycy z Shuanghui International kupili właśnie spółkę Animex, producenta wędlin Morliny, parówek Berlinki i kiełbasy Krakus.

Czy kaszanka stanie się nowym symbolem fajnej III RP, a wojskowe helikoptery zrzucą parówki nad Krakowskim Przedmieściem?

To nawiązałoby do naszych chlubnych świeckich tradycji, kiedy w dniu święta państwowego PRL – 22 lipca – rzucano do sklepów kiełbasę i czekoladę. E. Wedel nosił wtedy nazwę Zakładów im. 22 Lipca. Politycy PO w Gdańsku chcą powrotu Lenina na bramę ukraińskiej stoczni, więc 22 lipca może równie dobrze powrócić na pudełka japońskiej czekolady. Sam Wałęsa szybko zapomniał o drugiej Japonii. Zaczął zbijać kasę na wykładach w Seulu, podczas gdy Koreańczycy kupowali przedsiębiorstwa w Polsce. Dziś po drugiej Korei pozostały tylko puste hale fabryczne FSO. Wałęsa nie powiedział ostatniego słowa i poleciał niedawno z Janem Kulczykiem do Ułan Bator. Czy czeka nas druga Mongolia?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Wojciech Romański

W smoczym kręgu