Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kłamca tygodnia: Jacek Rostowski

Daniel Orzechowski

W ubiegłym tygodniu gabinet premiera Tuska poinformował, że chce powiększyć deficyt budżetowy do 51 mld zł przy blisko 300 mld zł wszystkich dochodów.

Podwyższanie uchwalonego już deficytu nie jest natomiast możliwe, jeśli wysokość długu publicznego przekracza

50 proc. w relacji do PKB. Tym samym przepis ten ma zostać zawieszony na potrzeby nowelizacji przyszłorocznego budżetu. – Z absolutnie kamienną twarzą parę miesięcy temu, kiedy mówiono mu, że będzie tego rodzaju deficyt, mówił: niemożliwe, absolutnie nie, jesteśmy zieloną wyspą – powiedział Paweł Piskorski, przewodniczący SD. Czy zatem Jacek Rostowski pomylił się wówczas w obliczeniach, czy ordynarnie kłamał?

1. Rozpoznanie

Rostowski chciał wytworzyć optymistyczny nastrój, licząc, że wpłynie to na poprawę sytuacji gospodarczej – ocenił zachowanie Rostowskiego ekonomista Ryszard Bugaj. Sam minister stara się uspokoić zaniepokojonych specjalistów, twierdząc, że nowelizacja budżetu nie jest katastrofą i że w innych krajach wielokrotnie dokonuje się takich zmian w ciągu roku. – Minister Rostowski wybrał ścieżkę katastrofy finansów publicznych, woląc przejeść wszystkie zaskórniaki, które mamy w OFE. To karygodne, bo nie rozwiązuje żadnych problemów. To Himalaje nieodpowiedzialności – powiedział ekonomista prof. Krzysztof Rybiński.

2. Diagnoza

Donald Tusk zapewniał, że cała ta sytuacja nie uderzy Polaków po kieszeni. Czy na pewno? Zdaniem Beaty Szydło z PiS rząd swoimi decyzjami przyzwala na przerzucanie długów na następne pokolenia: – Każdy wariant, na jaki zdecyduje się rząd, jest złą wiadomością dla polskiej gospodarki i dla Polaków.

Jak to się zatem dzieje, że praktycznie każda decyzja Rostowskiego niesie ze sobą tak olbrzymie dewastacje finansowe? – To wynika z niezrozumienia procesów, które dotykają dzisiejszą gospodarkę, i pewności siebie, że jakoś tam będzie – ocenił Leszek Miller, przewodniczący SLD .

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?