Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Rostowski bez hamulców

Jan Piński

Nie będzie porządku w Polsce, jeśli się nie rozstrzela 750 tys. szubrawców" – twierdził Franc Fiszer, filozof, przedwojenny kabareciarz.

Gdy ktoś sceptycznie zauważył, że może być trudno znaleźć tylu szubrawców, to bez żenady spuentował: „Nic nie szkodzi. W razie czego dobierze się z uczciwych".

Według tej zasady działa rząd Donalda Tuska. Potrzebuje na gwałt pieniędzy. Ponieważ kiepsko idzie windykowanie nieuczciwych i ściganie przewalaczy (paliwowych bonzów, przemytników papierosów itp.), postanowił po pieniądze pójść do tych, którzy nie uciekają przed fiskusem, do uczciwych. Ministerstwo Finansów, pytane przez nas o metody zwalczania kontrabandy papierosów, ni z gruszki, ni z pietruszki (chodziło im pewnie o zeszłotygodniowy temat okładkowy „Uważam Rze" – o tym, dlaczego resort finansów nie przeszkadza mafii paliwowej) pochwaliło się, że już wie, jak zapobiec niepłaceniu VAT przez nieuczciwych. Otóż rząd chce wprowadzić „instytucję odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy w transakcjach dotyczących paliwa. (...) Nałożenie na nabywców określonych towarów (...) solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe zbywcy będzie pełniło przede wszystkim funkcję prewencyjną, przejawiającą się m.in. w dokładniejszym kontrolowaniu przez podatników swoich kontrahentów". Drogi Czytelniku, zanim więc zatankujesz paliwo na fakturę, sprawdź kondycję finansową stacji. Niewykluczone bowiem, że za kilka lat wpadnie do ciebie skarbówka i poprosi, żebyś uregulował zaległy VAT. Że to bzdura i absurd? A co to kogo obchodzi?

Fajnie żyje się na kredyt. Gorzej się go spłaca. Donald Tusk przechodzi do historii tak jak Edward Gierek. Jest politykiem, który najbardziej zadłużył nasz kraj. A jeszcze nie skończył. Koalicja rządowa przegłosowała w zeszłym tygodniu, że będzie mogła zadłużać państwo powyżej 50 proc. PKB bez konieczności nagłego redukowania wydatków w kolejnych latach. Czyli hulaj dusza, piekła nie ma. Tylko ktoś musi płacić raty.

Ściganie przestępców jest niebezpieczne, można dostać po głowie, można nie dostać łapówki. Lepiej dobierać z niewinnych.

Oni najwyżej podpalą się pod Kancelarią Premiera.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez