Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Bank stracił, klient zapłaci

Banki podnoszą od sierpnia opłaty za prowadzenie rachunku i korzystanie z kart płatniczych. Droższe będą także przelewy i sprawdzanie salda swojego konta.

Do takiej decyzji doprowadziły coraz mniejsze wpływy z kredytów i prowizji.

Szczególnie wnikliwie cenniki za usługi powinni przejrzeć klienci Banku Gospodarki Żywnościowej, Citibanku Handlowego, Credit Agricole, Eurobanku i PKO BP. Tam wyższe opłaty będą obowiązywały już od sierpnia. Za kartę płatniczą klienci zapłacą nawet 8,90 zł, a za prowadzenie konta aż 12 zł. Wysokich kosztów klienci nie będą ponosić, jeśli spełnią określone przez banki warunki. To m.in. stały dochód na rachunek bankowy, określona liczba transakcji bezgotówkowych w miesiącu lub opłaty kartą płatniczą na określoną kwotę, a także zaciągnięty w danym banku kredyt.

Inne banki albo już podniosły opłaty za swoje usługi, albo stopniowo zwiększają limity, po przekroczeniu których można opłat uniknąć. Zmianom ulegają także regulaminy bankowych promocji. To wynik mniejszego oprocentowania kredytów i niższych prowizji, które przyniosły bankom straty. Podwyżki spowodował także spadek stawek opłat interchange, czyli kosztów, które za akceptowanie transakcji kartą płatniczą ponoszą sprzedawcy.

Niższe wpływy banków sprawiły, że zaczęto szukać zysków w kieszeniach klientów. Oprócz szeroko stosowanej podwyżki za prowadzenie konta w niektórych bankach wzrosną także opłaty za karty kredytowe lub wystawienie duplikatu utraconej karty.

Tymczasem klienci reagują zmniejszaniem swoich depozytów. Rosnące opłaty i niskie oprocentowanie powodują, że tylko w czerwcu suma zgromadzonych przez Polaków środków na lokatach terminowych spadła o 2,7 mld zł. To zresztą trend, który utrzymuje się od czterech miesięcy. Od marca bowiem zabraliśmy już z kont bankowych 17,6 mld zł.

—eh

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy