Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

ZUS splajtował

Jan Piński

Ring Uważam Rze z Andrzejem Rozenkiem, posłem Ruchu Palikota

Kilkanaście tysięcy straconych miejsc pracy, półtora miliarda niezarobionych pieniędzy to skutek ustawy o zakazie uboju rytualnego. Warto było?

Warto, bo to są dane, które przedstawiają lobbyści spółek mordujących w ten sposób zwierzęta. Na ogół nieprawdziwe. Jak wszyscy wiemy, zakaz uboju rytualnego funkcjonuje w Polsce od stycznia tego roku i od tego czasu nie upadła żadna firma, żaden człowiek nie stracił pracy.

Skąd pan o tym wie?

Nie ma takich danych. Przynajmniej ja takich danych nie znam. Lobbyści sami potwierdzili, że eksport mięsa nie tylko nie spadł, ale jeszcze wzrósł.

Ale do Turcji spadł.

Ale do innych krajów wzrósł. Per saldo branża ma się świetnie. Dużo lepiej, niż się miała.

Dlaczego zatem w większości krajów Unii Europejskiej jest zgoda na ubój rytualny?

W większości krajów UE obowiązuje świeckie państwo. Nie ma nauki religii w szkołach. Możemy się w ten sposób przerzucać argumentami. Cieszę się, że chociaż w tej jednej branży jesteśmy w czołówce, i to bardzo dobrze. Myślę, że reszta krajów systematycznie będzie dołączała do Polski. Ponieważ mordowanie zwierząt w ten sposób jest po prostu nieludzkie. One nawet kilkanaście minut cierpią potworne męczarnie tylko w imię zasad jakiejś religii, choć niekoniecznie bezwzględnie obowiązujących. Proszę pamiętać, że to przede wszystkim biznes dla tych, którzy nadają mięsu odpowiednie certyfikaty. Jak powiedział przedstawiciel gminy żydowskiej w Nowym Jorku, absolutnie nie ma takiej konieczności, żeby zwierzęta mordować w tak okrutny sposób. Nawet same środowiska religijne są podzielone.

Ale dzieci nienarodzone Ruch Palikota chce zabijać bez znieczulenia.

Dzieci nienarodzone? Płody?

Pan to nazywa płodem, ja nazywam człowiekiem.

Nikt nie chce zabijać, oczywiście.

Ale uważacie, że obecna ustawa jest zbyt restrykcyjna i należy ją zliberalizować.

Czyli chcielibyście zabijać jeszcze więcej dzieci.

Ten poziom dyskusji mi nie odpowiada. Nie można mówić o zabijaniu dzieci, bo o dziecku mówimy od momentu, kiedy się urodzi.

Kiedy ma osiem miesięcy, to nie jest jeszcze dzieckiem i można je zabić?

To jest płód, a w ogóle to jest aborcja, a nie zabijanie. Niech się pan trochę douczy. Nigdzie na świecie nie dokonuje się aborcji w ósmym miesiącu. Skąd pan to wziął?

W maju sąd w Filadelfii w USA skazał lekarza za zabijanie dzieci w siódmym – ósmym miesiącu, nazywając to późną aborcją.

Lekarze bardzo precyzyjnie wskazują, do kiedy jest to możliwe. To wszystko jest wiedza medyczna, nie ma to nic wspólnego z zabobonami.

Czyli rozumiem, że do 90. dnia to jeszcze nie człowiek, a po 90 dniach to już człowiek.

To nie jest kwestia tego, co jest człowiekiem, a co nie, tylko kwestia medycyny.

Dlaczego zdaniem Ruchu Palikota rzeź wołyńska to nie było ludobójstwo?

Wie pan, pewnie było. To tylko semantyka. Nie chodzi o to, jak to nazwiemy. Chodzi o to, że już raz taką uchwałę przyjmowaliśmy. Ta uchwała została podjęta w porozumieniu ze stroną ukraińską.

Ile osób trzeba zabić, aby to było ludobójstwo?

To nie jest pytanie do mnie. Ruch Palikota stara się być jak najdalej od polityki historycznej.

Jednak dzięki waszym głosom mamy uchwałę o czystce etnicznej o znamionach ludobójstwa.

My głosowaliśmy w ogóle przeciwko tej uchwale. Zagłosowaliśmy przeciwko poprawce PiS o ludobójstwie. Uważamy, że Sejm nie jest miejscem, by w ten sposób upamiętniać jakiekolwiek daty historyczne, zwłaszcza że akurat wokół tego wydarzenia doszło do karczemnej awantury. To niegodne. Dlatego chcemy zmienić prawo. Chcemy, żeby uchwały tego typu mogły zapadać w Sejmie wyłącznie po uzyskaniu pełnego konsensusu wszystkich partii politycznych, żeby uniknąć awantur, kłótni, przepychanek, używania poległych Polaków do bieżącej polityki. Nam się to po prostu nie podoba. Rolą Sejmu RP jest uchwalanie ustaw, a nie decydowanie o historii.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy